1/2

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Du fratoj  Zwei Brüder

tradukita de Manfredo Ratislavo

Sur la monta pint’ situas Noktvelite la kastel’; Sed envale triste bruas Fulmaj glavoj en malhel’.

Oben auf des Berges Spitze

Liegt das Schloß in Nacht gehüllt: Doch im Tale leuchten Blitze, Helle Schwerter klirren wild.

Estas fratoj batalantaj Furioze en duel’, Per la glavoj sin batantaj. Kial tiu ĉi kverel’?

Das sind Brüder, die dort fechten Grimmen Zweikampf, wutenbrannt. Sprich, warum die Brüder rechten Mit dem Schwerte in der Hand?

La kverelo incendiĝis Per rigardo de grafin’; Ambaŭ arde enamiĝis Al la bela nobelin’.

Gräfin Lauras Augenfunken Zündeten den Brüderstreit. Beide glühen liebestrunken Für die adlig holde Maid.

Sed al kiu el la fratoj Ŝia kor’ alturnu sin? Cerbumado ne, nur batoj De la glav’ decidos ĝin!

Welchem aber von den beiden Wendet sich ihr Herze zu? Kein Ergrübeln kann’s entscheiden - Schwert heraus, entscheide du!

Estas ili skermadantaj Furioze kontraŭ sin. Gardu vin, ĉar kaŝ-irantaj Fi-demonoj trompos vin!

Und sie fechten kühn verwegen Hieb auf Hiebe niederkracht’s. Hütet euch, ihr wilden Degen, Böses Blendwerk schleicht des Nachts.

Ve, vi sangaj uloj frataj! Ve, vi sang-avida val’! Ambaŭ estas mortigataj De la aliula ŝtal’.

Wehe! Wehe! blutge Brüder! Wehe! Wehe! blutges Tal! Beide Kämpfer stürzen nieder, Einer in des andern Stahl.

Forbloviĝis la jarcentoj Post terura la duel’; Entombiĝis multaj gentoj, Ruiniĝis la kastel’.

Viel Jahrhunderte verwehen, Viel Geschlechter deckt das Grab; Traurig von des Berges Höhen Schaut das öde Schloß herab.

Sed en jena val’ senbrua Dum la nokto demonar’ Ĉirkaŭiras, je l’ dekdua Ekbatalas la frat-par’.

Aber nachts im Talesgrunde Wandelt’s heimlich, wunderbar; Wenn da kommt die zwölfte Stunde Kämpfet dort das Brüderpaar.

…  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Zwei Brüder” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1984-01-27.

MR-119-1 / Arg-213-420 (2004-03-14 13:39:35)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Junaĝaj suferoj – romancoj“, n-ro III.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1817-1821.

Arg-213-419 (2004-03-14 13:34:05)

Das Gedicht befindet sich in Heinrich Heines Werk �Buch der Lieder“, im Abschnitt �Junge Leiden – Romanzen“, Nr. III.

http://www.poezio.net/version?poem-id=213&version-id=,420,419