1/1

Joseph Freiherr von Eichendorff,  Joseph Freiherr von Eichendorff,
Lockung  Allogo

tradukita de Manfredo Ratislavo

Hörst du nicht die Bäume rauschen Draußen durch die stille Rund’? Lockt’s dich nicht hinabzulauschen Von dem Söller in den Grund, Ĉu vi aŭdas la susuron de la arboj tie ĉi? Ĉu vi vidas jen la muron de l’ kastelo super vi?

Wo die vielen Bäche gehen Wunderbar im Mondenschein Und die stillen Schlösser sehen In den Fluß vom hohen Stein?

Ĉu ne logas rivereto vin aŭskulti en trankvil’, kiu fluas en kvieto tra la grundo en lunbril’?

Kennst du noch die alten Lieder Aus der alten, schönen Zeit? Sie erwachen alle wieder Nachts in Waldeseinsamkeit, Ĉu memoras vi je tiuj kantoj el la pasintec’? Ili revekiĝas ĉiuj jen en la arbar-solec’.

Wenn die Bäume träumend lauschen und der Flieder duftet schwül Und im Fluß die Nixen rauschen – Komm herab, hier ist’s so kühl.

Kaj la arboj sonĝas jene, la lilako ravas vin, flustre vin allogas ene de l’ rivero la niksin’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26).

Arg-225-443 (2004-04-23 09:21:37)

Traduko de la Germana poemo “Lockung” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2000-11.

MR-333-1 / Arg-225-444 (2004-04-23 09:24:10)

http://www.poezio.net/version?poem-id=225&version-id=443,444