1/1

Joseph Freiherr von Eichendorff, Joseph Freiherr von Eichendorff,
La poeto  Der Dichter

tradukita de Manfredo Ratislavo

Ho, kio estas tio ĉi? Se de la sojlo iras mi, Alaŭdo svingas alten sin Kaj per kantad’ ĝojigas min.

Ich weiß nicht, was das sagen will! Kaum tret’ ich von der Schwelle still, Gleich schwingt sich eine Lerche auf Und jubiliert durchs Blau vorauf.

Arbustoj, floroj ĉirkaŭ mi Juvele brilas ĉie ĉi; La arboj bele vestas sin Kaj pompe riverencas min.

Das Gras ringsum, die Blumen gar Stehn mit Juwel und Perl’ im Haar, Die schlanken Pappeln, Busch und Saat Verneigen sich im größten Staat.

La riveret’ kondukas min Kaj la arbar’ malfermas sin, Herbejo alrigardas min Samkiel kara fianĉin’.

Als Boot voraus das Bächlein eilt, Und wo der Wind die Wipfel teilt, Die Au’ verstohlen nach mir schaut, Als wär’ sie meine liebe Braut.

Se venas mi por la dormad’ Vespere hejmen, serenad’ De najtingal’ edifas min Kaj de lampiroj ilumin’.

Ja, komm ich müd’ ins Nachtquartier, Die Nachtigall noch vor der Tür Mir Ständchen bringt, Glühwürmchen bald Illuminieren rings den Wald.

Mi simple nur akceptu ĝin; Poeto vane kaŝas sin.^{2} La reĝon en la regno la Printempo tuj ekkonas ja.

Umsonst! das ist nun einmal so, Kein Dichter reist inkognito, Der lust’ge Frühling merkt es gleich, Wer König ist in seinem Reich.

Traduko de la Germana poemo “Der Dichter” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1984-05-13.

MR-094-1 / Arg-230-454 (2004-04-23 11:09:34)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26).

Arg-230-453 (2004-04-23 10:54:26)

http://www.poezio.net/version?poem-id=230&version-id=,454,453

2aŭ: poet’ ne povas kaŝi sin.