1/1

Joseph Freiherr von Eichendorff,  Joseph Freiherr von Eichendorff,
La gaja migranto  La gaja migranto
tradukita de Ludwig Emil Meier  tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof

Se Dio volas vin favori, Li igas iri vin tra l’mond’ Por mirindaĵojn al vi montri En sia kreitaĵa rond’.

Se donas Di’ al vi favoron, Li sendas vin for el la dom’, Por montri sian mirlaboron, La belan mondon, al la hom’.

La malviglul’ en hejma domo Ne ĝojas pro mateno lum’, Lulanta li infanojn homo Zorgadas nur pro la mastrum’.

..... ..... ..... .....

Riveroj plaŭdas de l’montaro, Alaŭdoj ĝojas en aer’ - Ĉu mi ne kantu kun birdaro Pro la de Dio bela ter’?

De l’ montoj riveretoj fluas, Alaŭdoj kantas super mi; Mi ankaŭ gajan kanton bruas Al la tutmonda harmoni’.

Kaj mi nur fidas bonan Dion, Pro kiu konserviĝas ĝi; Ĉu mi do zorgu, timu ion? Pro li prosperos ankaŭ mi!

Al Dio fidas mi kun ĝojo. Li zorgas pri la tuta ter’: Li ankaŭ min, sur mia vojo, Eterne gardos de danĝer’.

Traduko de la Germana poemo “Der frohe Wandersmann” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en Esperanton de Ludwig Emil Meier (∗1847-02-16 – †1919) en 1907.

Arg-234-463 (2006-05-07 20:26:26)

La tradukon mi, Manfred Retzlaff, prenis el la libro “Esperantista Kantaro”, Kolekto unua: Germanaj kantoj popolaj kaj studentaj, Esperantigitaj de L. E. Meier, eldonita en 1907 de Hans Theodor Hoffmann, Berlin W. 35, Steglitzer Str. 44.

Traduko de la Germana poemo “Der frohe Wandersmann” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-234-462 (2008-04-01 19:09:17)

http://www.poezio.net/version?poem-id=234&version-id=,463,462