1/1

Joseph Freiherr von Eichendorff,

La gaja migranto

tradukita de Ludwig Emil Meier

Se Dio volas vin favori, Li igas iri vin tra l’mond’ Por mirindaĵojn al vi montri En sia kreitaĵa rond’.

La malviglul’ en hejma domo Ne ĝojas pro mateno lum’, Lulanta li infanojn homo Zorgadas nur pro la mastrum’.

Riveroj plaŭdas de l’montaro, Alaŭdoj ĝojas en aer’ - Ĉu mi ne kantu kun birdaro Pro la de Dio bela ter’?

Kaj mi nur fidas bonan Dion, Pro kiu konserviĝas ĝi; Ĉu mi do zorgu, timu ion? Pro li prosperos ankaŭ mi!

Traduko de la Germana poemo “Der frohe Wandersmann” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en Esperanton de Ludwig Emil Meier (∗1847-02-16 – †1919) en 1907.

Arg-234-463 (2006-05-07 20:26:26)

La tradukon mi, Manfred Retzlaff, prenis el la libro “Esperantista Kantaro”, Kolekto unua: Germanaj kantoj popolaj kaj studentaj, Esperantigitaj de L. E. Meier, eldonita en 1907 de Hans Theodor Hoffmann, Berlin W. 35, Steglitzer Str. 44.

http://www.poezio.net/version?poem-id=234&version-id=463