1/2

Emanuel Geibel,  Emanuel Geibel,
Der Mai ist gekommen  Migrado

tradukita de Ludwig Emil Meier

1. Der Mai ist gekommen, Die Bäume schlagen aus, Da bleibe, wer Lust hat, Mit Sorgen zu Haus! Wie die Wolken dort wandern Am himmlischen Zelt, So steht auch mir der Sinn In die weite, weite Welt.

1. Nun Majo alvenis, Burĝonas la arbar’, Do restu en hejmo, Filistra homar’! La nuboj ĉe ĉielo Migradas jam for, Laŭ ili nun fortiras Min la migrama kor’.

2. Herr Vater, Frau Mutter, Daß Gott euch behüt! Wer weiß, wo in der Ferne Mein Glück mir noch blüht; Es gibt so manche Straße, Da nimmer ich marschiert, Es gibt so manchen Wein, Den ich nimmer noch probiert.

2. Nu, patro, patrino, Adiaŭ nun al vi, Feliĉon ekstere Serĉadas nun mi, Ja, multe da vojoj Ne vidis mi jam Kaj multe da bonvino Nur konas mi laŭ fam’.

3. Frisch auf drum, frisch auf drum Im hellen Sonnenstrahl! Wohl über die Berge, Wohl durch das tiefe Tal! Die Quellen erklingen, Die Bäume rauschen all; Mein Herz ist wie ’ne Lerche Und stimmet ein mit Schall.

3. Antaŭen, antaŭen Dum hela sunradi’, Trans montoj, trans valoj Kun vigla energi’! La fontoj murmuras, Bruigas arbojn vent’, La koro kun alaŭdo Kunkantas pro kontent’.

4. Und abends im Städtlein, Da kehr ich durstig ein: “Herr Wirt, mein Herr Wirt, Eine Kanne blanken Wein! Ergreife die Fiedel, Du lustger Spielmann du, Von meinem Schatz das Liedel, Das sing ich dazu!”

4. Vespere en urbeto Gastigos min trinkej’: “Ho, mastro, nur vinon, Sed de bongusta plej!” “Ekprenu gitaron, Gajega muzikant’!” “Prikantos mi knabinon, De kiu mi amant’.”

…  …

2/2

5. Und find ich keine Herberg, So liege ich zur Nacht Wohl unter blauem Himmel, Die Sterne halten Wacht; Im Winde die Linde, Die rauscht mich ein gemach, Es küsset in der Frühe Das Morgenrot mich wach.

5. Se mankos restejo Kun noktripoz’ kaj vin’, Sub ĉielo mi kuŝos,^{3} La steloj gardos min, Bruanta tilio Lulados al dormad’, La matenruĝo vekos^{4} Denove al migrad’!

6. O Wandern, o Wandern, Du freie Burschenlust! Da wehet Gottes Odem So frisch in die Brust; Da singet und jauchzet Das Herz zum Himmelszelt: Wie bist du doch so schön, O du weite, weite Welt!

6. Migrado, migrado

Libera ĝojo vi,

En brust’ freŝe blovas La spiro de Di’, La koro ĝojegas Por la ĉirkaŭa rond’, Ke vi do estas bela, Ho, vasta, vasta mond’!

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Emanuel Geibel, publikigita 1841.

Arg-235-464 (2010-05-01 22:42:36)

Pri la verkinto vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Emanuel_Geibel kaj la Esperantan version http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Emanuel_ Geibel .

Traduko de la Germana poemo “Der Mai ist gekommen” de Emanuel Geibel en Esperanton de Ludwig Emil Meier (∗1847-02-16 – †1919).

Arg-235-466 (2006-05-07 20:51:04)

Tiun ĉi tradukon mi, Manfred Retzlaff, prenis el la libro “Esperantista Kantaro”, Kolekto unua: Germanaj kantoj popolaj kaj studentaj, Esperantigitaj de L. E. Meier, eldonita en 1907 de Hans Theodor Hoffmann, Berlin W. 35, Steglitzer Str. 44.

3Rimarkigo de Manfred Retzlaff: En la “Esperantista Kantaro”, el kiu mi la tekston detajpis. la linio tekstis: Sub ĉielo min kuŝos. Sed tio verŝajne estas pres-eraro.

4Ŝanĝpropono de Manfred Retzlaff: La matenruĝ’ min vekos