1/2

Emanuel Geibel,  Emanuel Geibel,
Migrado  Nun Majo alvenis
tradukita de Ludwig Emil Meier  tradukita de Ferdinand Pfeil

1. Nun Majo alvenis, Burĝonas la arbar’, Do restu en hejmo, Filistra homar’! La nuboj ĉe ĉielo Migradas jam for, Laŭ ili nun fortiras Min la migrama kor’.

1. Nun Majo alvenis, Burĝonas la arbar’, La nuboj formigras Tra landoj kaj mar’, Aŭdiĝas en valoj Ĝojega birdkantad’, Sopiras mi la mondon Travagi en migrad’.

2. Nu, patro, patrino, Adiaŭ nun al vi, Feliĉon ekstere Serĉadas nun mi, Ja, multe da vojoj Ne vidis mi jam Kaj multe da bonvino Nur konas mi laŭ fam’.

2. Ho patro kaj panjo! Foriras mi kun Di’, Fremdlandan feliĉon Serĉados nun mi; Ne paŝis mi ĉiujn Vojetojn en la rond’, Ne trinkis mi ĉiun Bonvinon en la mond’.

3. Antaŭen, antaŭen Dum hela sunradi’, Trans montoj, trans valoj Kun vigla energi’! La fontoj murmuras, Bruigas arbojn vent’, La koro kun alaŭdo Kunkantas pro kontent’.

3. Antaŭen, antaŭen, En bela sunbril’! El domo jam logas Alaŭdo per tril’, La fontoj murmuras, Zumadas la aer’, Ekĝojas mia koro En ĉarma la veter’.

4. Vespere en urbeto Gastigos min trinkej’: “Ho, mastro, nur vinon, Sed de bongusta plej!” “Ekprenu gitaron, Gajega muzikant’!” “Prikantos mi knabinon, De kiu mi amant’.”

4. En urbo vespere Gajigu min regal’, Ekbrilu bonvino En klara pokal’: Ekprenu gitaron, Gajega muzikant’! Pri mia dolĉulino Eksonu bela kant’!

…  …

2/2

5. Se mankos restejo Kun noktripoz’ kaj vin’, Sub ĉielo mi kuŝos,^{3} La steloj gardos min, Bruanta tilio Lulados al dormad’, La matenruĝo vekos^{4} Denove al migrad’!

5. Se foje mi dormos Sen lito sub mantel’, La steloj min gardos Sub blua ĉiel’, Per dolĉa murmuro Lulados min tili’, Min vekos frumatene Unua sunradi’.

6. Migrado, migrado Libera ĝojo vi, En brust’ freŝe blovas La spiro de Di’, La koro ĝojegas Por la ĉirkaŭa rond’, Ke vi do estas bela, Ho, vasta, vasta mond’!

6. Migrado, migrado,

libera vivoĝoj’! Ĉar Dia spirado Min tuŝas en voj’, La koro ĝojegas De l’ mont’ al mara ond’ Vi estas belega, Vi vasta, vasta mond’.

Traduko de la Germana poemo “Der Mai ist gekommen” de Emanuel Geibel en Esperanton de Ludwig Emil Meier (∗1847-02-16 – †1919).

Arg-235-466 (2006-05-07 20:51:04)

Tiun ĉi tradukon mi, Manfred Retzlaff, prenis el la libro “Esperantista Kantaro”, Kolekto unua: Germanaj kantoj popolaj kaj studentaj, Esperantigitaj de L. E. Meier, eldonita en 1907 de Hans Theodor Hoffmann, Berlin W. 35, Steglitzer Str. 44.

Traduko de la Germana poemo “Der Mai ist gekommen” de Emanuel Geibel en Esperanton de Ferdinand Pfeil.

Arg-235-465 (2004-04-27 10:37:11)

Tiun ĉi tradukon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la kantlibreto “La verdaj paseroj kantas”, eldonita de la Esperanto-Grupo Espero, Berlino, en 1948.

http://www.poezio.net/version?poem-id=235&version-id=466,465

3Rimarkigo de Manfred Retzlaff: En la “Esperantista Kantaro”, el kiu mi la tekston detajpis. la linio tekstis: Sub ĉielo min kuŝos. Sed tio verŝajne estas pres-eraro.

4Ŝanĝpropono de Manfred Retzlaff: La matenruĝ’ min vekos