1/1

Joseph Freiherr von Eichendorff,  Joseph Freiherr von Eichendorff,
Winternacht  Vintra nokto

tradukita de Manfredo Ratislavo

Verschneit liegt rings die ganze Welt, Ich hab’ nichts, was mich freuet, Verlassen steht der Baum im Feld, Hat längst sein Laub verstreuet.

Sub neĝo kuŝas ĉio ĉi, Ĝojigas min nenio. Jen arb’, sur kampo staras ĝi, sen iu ajn folio.

Der Wind nur geht bei stiller Nacht Und rüttelt an dem Baume, Da rührt er seinen Wipfel sacht Und redet wie im Traume.

Blovadas nur la vento jen, La arbon skuetante, Sin movas tiu kvazaŭ en la sonĝo parolante.

Er träumt von künft’ger Frühlingszeit, Von Grün und Quellenrauschen, Wo er im neuen Blütenkleid Zu Gottes Lob wird rauschen.

Ĝi sonĝas pri printemp’ kaj pri Verdaĵ’ kaj fonto-plaŭdo, Susuros tiam ree ĝi Por Di’ kaj ties laŭdo.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26).

Arg-23-45 (2003-11-06 12:06:19)

Traduko de la Germana poemo “Winternacht” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2003-2-23.

Arg-23-46 (2003-11-06 12:25:15)

Verkita de Jozefo Barono de Ajĥendorfo (Joseph Freiherr von Eichendorff, 1788 - 1857) (Esperantigita de Manfredo Ratislavo dum la nokto de l’ 22a ghis la 23a de Februaro 2003 laŭ la origina germanalingva teksto.) En la germana teksto estas - cetere - iu “neperfekta” rimo. La poeto rimis en la tria strofo la vortojn “Quellenrauschen” (prononcu: kvelenraushen = font-susurado) kun “rauschen” (prononcu: raushen = susuri). Li do kvazaŭ rimis per la sama vorto, do ne estas bona, pura rimo, sed eble pardonebla kiel poeta licenco. En la dua strofo de mia traduko mi permesis al mi rimi per la samsufiksa rimo “skuetante - parolante”, do per “abomena adasismo” ;-)

http://www.poezio.net/version?poem-id=23&version-id=45,46