1/2

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Die schlesischen Weber  Teksista kanto

tradukita de Alfred Conzeth

Im düstern Auge keine Träne, Sie sitzen am Webstuhl und fletschen die Zähne: Deutschland, wir weben dein Leichentuch, Wir weben hinein den dreifachen Fluch. Wir weben, wir weben!

Nenia larmeto en sombraj okuloj, Jen sidas teksistoj, mizeraj povruloj; Germana Praregno, mort-tukon ni teksas, Kaj en ĝin trioblan malbenon ni plektas. Ni teksas, ni teksas!

Ein Fluch dem Gotte, dem blinden, dem tauben, Zu dem wir gebetet mit kindlichem Glauben. Wir haben vergeblich gehofft und geharrt, Er hat uns geäfft und gefoppt und genarrt. Wir weben, wir weben!

Malbenon al Dio, la blinda, la surda, Al kiu ni preĝis en kredo absurda. Ni vane esperis, ni vane predikis - Li trompis simie, nin eĉ mistifikis. Ni teksas, ni teksas!

Ein Fluch dem König, dem König der Reichen, Den unser Elend nicht konnte erweichen, Der uns den letzten Groschen erpreßt Und uns wie Hunde erschießen läßt. Wir weben, wir weben!

Malbenon al Reĝo, al reĝ’ de riĉuloj, Ne vidas suferon de ni mizeruloj, Li premas el ni ja la lastan et-pundon Kaj lasas mortigi nin kiel fi-hundon. Ni teksas, ni teksas!

Ein Fluch dem falschen Vaterlande, Wo nur gedeihen Trug und Schande, Wo jede Blume früh geknickt, Wo Fäulnis und Moder den Wurm erquickt - Wir weben, wir weben!

Malbenon al nia Patrujo maljusta, Jen kie prosperas nur trompo embuska, Jen kie ĉe putro nur morta kaduko; Germana Praregno, jen via mort-tuko! Ni teksas, ni teksas!

Das Schiffchen fliegt, der Webstuhl kracht, Wir weben emsig Tag und Nacht - Altdeutschland, wir weben dein Leichentuch, Wir weben hinein den dreifachen Fluch, Wir weben, wir weben!

…  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-243-490 (2005-11-20 17:47:50)

Deutschsprachige Fassung des Gedichtes, das ursprünglich mit der Überschrift �Die armen Weber“ in der deutschen Emigrantenzeitschrift �Vorwärts!“ am 10.07.1844 in Paris veröffentlicht worden war. In dieser Flugblattfassung hatte das Gedicht die Überschrift �Weberlied“. [Laut Netznachricht vom 27.05.04 des Heinrich-Heine-Instituts Düsseldorf, Frau Marianne Tilch.] Traduko de la Germana poemo “Die schlesischen Weber” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Alfred Conzeth (∗1913-12-08 – †1998-05-16).

Arg-243-492 (2004-06-02 21:43:47)

Alfred Conzeth vivis en Mettmann ĉe la germana urbo Düsseldorf. Li estis profesia presisisto kaj korektisto ĉe la eldonejo Droste en Düsseldorf. Li mem eldonis Esperanto-broŝurojn kaj diversajn tradukojn kaj tradukis ankaŭ mem. Li estis dum multaj jaroj la eldonisto de la informilo de la Esperanto-Societo de Düsseldorf, la “Radsaltanto”. [Laŭ informo el la libro “Esperanto - ein Ausweg aus Babylon? 95 Jahre Esperanto in Düsseldorf”, eldonita en 2002 de Edeltraud kaj Max Hans-Jürgen Mattusch kunlabore kun la Esperanto-Societo Düsseldorf]

http://www.poezio.net/version?poem-id=243&version-id=,490,492