1/1

Christian Winther,

Hvile

Solen er slukket, dagen forstummer, skyerne stå ved himlens rand, stjernerne smile; drømme og slummer favne i stilhed hav og land.

Ak, når min dag nu snart er til ende, kunne jeg da, som blomsten der, hylle mit hoved blødt og mig vende trygt mod det unge morgenskær!

Verkinto de tiu ĉi Dana poemo estas Christian Winther (Kristiano Vintero, ∗1796 – †1876).

Arg-244-493 (2004-06-10 11:09:37)

http://www.poezio.net/version?poem-id=244&version-id=493