1/1

Christian Winther,  Christian Winther,  Christian Winther,
Ripozo  Hvile  Sun’ estingiĝis

tradukita de Manfredo Ratislavo

tradukita de Hans Erik Jensen

Foras la suno, la tago for-

plonĝas, staras la nuboj jen ĉe l’ ĉiel-

rand’, lumas la steloj; dormetas kaj

sonĝas en trankvilego la mar’ kaj la

land’.

Solen er slukket, dagen forstum-

mer, skyerne stå ved himlens rand, stjernerne smile; drømme og

slummer favne i stilhed hav og land.

Sun’ estingiĝis, tag’ denove

mortis, Nuboj leviĝis, nokton al ni

portis, steloj ridetas milde sur ĉielo tra la malhelo.

Aĥ, se mi povus, nun kiam fi-

niĝos mia viv-tago, - samkiel jen flor’

– turni kun fido, ĝis ree tagiĝos, min al la juna matena aŭror’!

Ak, når min dag nu snart er til

ende, kunne jeg da, som blomsten der, hylle mit hoved blødt og mig

vende trygt mod det unge mor-

genskær!

Ho, kiam venos al mi la tagfi-

no, do mi ĝin benos pie per kap-

klino. Fine mi dormos pace kiel floro ĝis la aŭroro!

Traduko de la Dana poemo “Hvile” de Christian Winther (Kristiano Vintero, ∗1796 – †1876) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1984-10.04.

MR-158-3 / Arg-244-494 (2004-06-10 11:11:55)

Verkinto de tiu ĉi Dana poemo estas Christian Winther (Kristiano Vintero, ∗1796 – †1876).

Arg-244-493 (2004-06-10 11:09:37)

Traduko de la Dana poemo “Hvile” de Christian Winther (Kristiano Vintero, ∗1796 – †1876) en Esperanton de Hans Erik Jensen (†1973-06-18).

Arg-244-923 (2008-09-14 00:00:04)

La kanto-teksto estas libere tradukita de la dana esperantisto Hans Erik Jensen. La traduko troviĝas en la kant-libreto “Kantu”, eldonita de H. E Jensen kaj Harald Grønborg, sur la paĝo 18, kanto n-ro 17. Ĝi estas kantebla laŭ melodio de Hakon Andersen (laŭ indiko notita super la teksto en la kantlibreto.) Pri Hans Erik Jensen vidu ankaŭ la retejon: http: // www. esperantonia. dk/ bio-hej. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=244&version-id=494,493,923