1/2

Joseph Düpjohann,  Joseph Düpjohann,
Miene Kinnerspraoke  Mia infana lingvo

tradukita de Manfredo Ratislavo

Äs ik inne Schole quamm, küerde ik bloß platt, wildat miene leiwe Mamm’ so mi lähert dat.

Kiel knabo paroladis nur platdiĉe mi, ĉar tiele instruinta estis panjo min.

Tüsken lutter Stätterkinner satt ik blaie Wicht, we könn’ quatern aohne Hinner haugdüütsk flaitend licht.

Inter la infanoj urbaj

sidis sole mi, kiuj flue paroladis la germanan ja.

Aower nao ’ne kuorte Tiet har ik et begriepen, konn ik’t akraot aohne Spiet liäsen un auk schriewen.

Sed ne daŭris longan tempon, ĝis komprenis mi, ĝis mi povis legi tiun, ankaŭ skribi ĝin.

Wu ik grötter wuorn sin, häbb dat Huus verlaoten, in de wiede Welt gaohn bün, lährt ik frümde Spraoken.

Iris mi for el la dom’

kiel juna vir’,

lernis fremdajn lingvojn mi en la vasta mond’.

Nu, in miene aollen Dage, denk ik gärn t’rügg an de fröhen Kinnerjaohre, äs’k män plattdüütsk küert häff.

Nun volonte pensas mi

kiel maljunul’

pri la infanec’ kaj pri l’ lingvo de l’ patrin’.

Dann sägg ik för mi ganß liese en Gebätt in’t aolle Platt, wo is all de Tiet bloß bliewwen, un de Oogen wät’t mi natt.

Tiam mi platdiĉan preĝon diras por mi mem, memorante jenan tempon, kaj ekploras mi.

…  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Basgermana poemo estas Joseph Düpjohann (Ostenfelder Str. 28, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1930-10-18), publikigita 1998.

Arg-251-508 (2004-06-30 14:14:25)

Mit freundlicher Genehmigung des Verfassers, Herrn Joseph Düpjohann (Ostenfelder Str. 28, D-59302 Oelde, B. R. Deutschland), entnommen aus dem Buch “Liäbensbeller”, erschienen in 1998 im Verlag E. Holterdorf, Ruggestr. 27 - 29, D-59302 Oelde.

Traduko de la Basgermana poemo “Miene Kinnerspraoke” de Joseph Düpjohann (Ostenfelder Str. 28, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1930-10-18) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2003-04-16.

MR-415-1 / Arg-251-509 (2004-07-04 22:05:37)

Kun afabla permeso de l’ aŭtoro, sinjoro Joseph Düpjohan (Ostenfelder Str. 28, D-59302 Oelde, Germanio), prenita el la libro “Liäbensbeller” (“Vivobildoj”), kiu aperis en 1998 en la eldonejo E. Holterdorf, Ruggestr. 27 - 29, D-59302 Oelde, F. R. Germanio.

http://www.poezio.net/version?poem-id=251&version-id=508,509