1/2

Leonhard Widmer,  Leonhard Widmer,
Psalm svizzer  Svislanda psalmo
tradukita de Flurin Camathias  tradukita de Manfredo Ratislavo

Rumanĉa traduko Internacialingva versio de la - ekde 1981-04-01 - valida Svisa nacia himno, tradukita laŭ la origina germana-lingva teksto

En l’aurora la damaun ta salida il carstgaun, spiert etern dominatur, Tutpussent! Cur ch’ils munts straglischan sura, ura liber Svizzer, ura. Mia olma senta ferm, Mia olma senta ferm Dieu en tschiel, il bab etern, Dieu en tschiel, il bab etern.

Venas vi en la aŭror’, Vidas en mateno hor’ Vin ni jen en Via glor’, ho Sinjor’! Dum ruĝiĝas montglacio, Preĝu, homoj de Svisio! Antaŭsentas ĉiuj ni,^{2} Dio, Vin en la patri’, Dio, Vin en kara la patri’!

Er la saira en splendur da las stailas en l’azur tai chattain nus, creatur, Tutpussent! Cur ch’il firmament sclerescha en noss cors fidanza crescha. Mia olma senta ferm, Mia olma senta ferm Dieu en tschiel, il bab etern, Dieu en tschiel, il bab etern.

En la ardo de l’ montar’, En la brilo de l’ stelar’ trovas ni vin kun ador’, ho Sinjor’! En ĉiela alta spaco Ĝoje sonĝas mi en paco! Antaŭsentas ĉiuj ni, Dio, Vin en la patri’, Dio, Vin en kara la patri’!

Ti a nus es er preschent en il stgir dal firmament, ti inperscrutabel spiert, Tutpussent! Tschiel e terra t’obedeschan vents e nivels secundeschan. Mia olma senta ferm, Mia olma senta ferm Dieu en tschiel, il bab etern, Dieu en tschiel, il bab etern.

Supre en la nubo-mar’, En la alto de l’ montar’, Serĉas mi vin en nebul’, Eternul’! Kaj el la vual’ nubara Sin vidigas Suno klara. Antaŭsentas ĉiuj ni, Dio, Vin en la patri’, Dio, Vin en kara la patri’!

…  …

2aŭ:

Vin jam antaŭsentas ni En patrujo nia, Di’, En patrujo nia kara, Di’!

2/2

Cur la furia da l’orcan fa tremblar il cor uman alur das ti a nus vigur, Tutpussent! Ed en temporal sgarschaivel stas ti franc a nus fidaivel. Mia olma senta ferm, Mia olma senta ferm Dieu en tschiel, Il bab etern, Dieu en tschiel, il bab etern.

En ŝtormbruo kaj danĝer’ Vi nin ŝirmas sur la Ter’. Estas ĉiopova vi, kara Di’! En fulmtondro kaj hororo Fidu ni al la Sinjoro! Antaŭsentas ĉiuj ni, Dio, Vin en la patri’, Dio, Vin en kara la patri’!

Traduko de la Germana poemo “Schweizerpsalm” de Leonhard Widmer (Leonhardo Vidmero, ∗1809 – †1867) en rumanĉa de Flurin Camathias (∗1871-03-06 – †1946-02-03).

Arg-257-1599 (2013-01-30 14:43:08)

Vidu ankaŭ: http: // rm. wikipedia. org/ wiki/ Psalm_ svizzer .

Traduko de la Germana poemo “Schweizerpsalm” de Leonhard Widmer (Leonhardo Vidmero, ∗1809 – †1867) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2004-07-11.

MR-422-1 / Arg-257-521 (2014-04-23 10:57:37)

Kantata estas la himno laŭ melodio, kiun la svisa pastro kaj komponisto Alberik Zwyssig (1848 - 1854) komponis en la jaro 1841, origine por la mesa himno je la psalmteksto “Te diligam, Domine” (= Mi amu vin, Sinjoro). Prenita el la interretejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Schweizerpsalm

http://www.poezio.net/version?poem-id=257&version-id=1599,521