1/1

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Feliĉa veturo  Feliĉa veturo
tradukita de Wilhelm Barnickel  tradukita de Manfredo Ratislavo

Nebul’ disŝiriĝas, Ĉielo heliĝas. La timan ligilon Malnodas Eol’. Susuras la ventoj, Ekagas ŝipistoj. Rapidu! Rapidu! La ondoj partiĝas, La for’ proksimiĝas. Vidiĝas la land’.^{2} Rompiĝas nebuloj Sub hela ĉielo, La timan ligilon Malligas Eol’. Susuras la ventoj, Ekagas ŝipistoj. Rapide! Rapide! Disiĝas la ondoj Kaj alproksimiĝas La ŝip’ al la land’!

Traduko de la Germana poemo “Glückliche Fahrt” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Wilhelm Barnickel (∗1921-09-02) en 1983.

Arg-268-544 (2013-07-20 12:20:36)

Tiun ĉi poem-tradukon sendis al mi, Manfred Retzlaff, en 1984 mia fervojista kolego Willi Barnickel (Tiroler Str. 12b, D-60596 Frankfurt am Main, Germanujo). La lastan linion de la poemtraduko mi, Manfred Retzlaff, provis en 2004-09-09 pliĝustigi; ĉar s-ro Barnickel erare neglektis, ke post la vorto “vidas” oni devus uzi la akuzativan formon “landon”. Kaj la akuzativa finaĵo “-on” ne estas eliziebla (ellasebla).

Traduko de la Germana poemo “Glückliche Fahrt” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1983-10-13.

MR.-102-2 / Arg-268-541 (2004-09-09 09:12:59)

http://www.poezio.net/version?poem-id=268&version-id=,544,541

2Sinjoro Barnickel origine skribis:

Jam vidas mi land’.

(Sed tie mankas la akuzativa formo “landon”.)