1/2

Ludwig Lazarus Zamenhof,  Ludwig Lazarus Zamenhof,
Mia penso  Mein Gedanke

tradukita de Franz Zwach

Sur la kampo, for de l’ mondo, antaŭ nokto de somero, amikino en la rondo kantas kanton pri l’ espero, kaj pri vivo detruita ŝi rakontas kompatante, - mia vundo refrapita min doloras resangante.

Auf der Flur, in Freundeskreisen, Als der Sommertag verklungen, Hat ein Mädchen eine Weise Von der Hoffnung Trost gesungen Und von jäh zerstörtem Leben Gab es mitleidsvolle Kunde, - Ließ mein Herze neu erbeben, Wiederbluten meine Wunde.

�Ĉu vi dormas, ho sinjoro, kial tia senmoveco? Ha, kredeble rememoro el la kara infaneco?“ Kion diri? Ne ploranta povas esti parolado kun fraŭlino ripozanta post somera promenado!

Sinnend lag ich unter Bäumen; Plötzlich hört’ ich spottend fragen: �Schlafen Sie, mein Herr, und träumen Von entschwundnen Kindertagen?“ – Welche Antwort sollt’ ich geben? Durft’ nicht weinen, sogar scherzen Mußt’ ich, wie schon oft im Leben, Trotz der Qual in meinem Herzen.

Mia penso kaj turmento kaj doloroj kaj esperoj! Kiom de mi en silento al vi iris jam oferoj! Kiun havis mi plej karon^{2} la junecon - mi ploranta metis mem sur la altaron de la devo ordonanta!

Ziele, die ich mir erwählte, All mein Denken, Hoffen, Ringen, Wieviel stille, ungezählte Opfer mußte ich euch bringen! Auf die schönsten Jugendjahre Mußte weinend ich verzichten, Opfern sie auf dem Altare Streng gebieterischer Pflichten!

Fajron sentas mi interne, vivi ankaŭ mi deziras, ... Io pelas min eterne, se mi al gajuloj iras ... Se ne plaĉos al la sorto mia peno kaj laboro ... Venu tuj al mi la morto, en espero ... sen doloro.

Und ich fühl’ ein Feuer innen, Schmeichelnd lockt mich auch das Leben, - Etwas jagt mich stets von hinnen, Will ich mich der Lust ergeben, … Sollt’ dem Schicksal nicht gefallen All mein Mühen, all mein Schaffen, Mag aus schönstem Erdenwallen Gleich der Tod hinweg mich raffen!

…  …

2anstataŭ �Kion havis mi plej karan“, kiel origine skribis Zamenhofo, pro la pli konvena rimparo �karon - altaron“.

2/2

Verkinto de tiu ĉi Esperanta poemo estas Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-276-558 (2005-01-30 22:08:35)

Traduko de la Esperanta poemo “Mia penso” de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Germanan de Franz Zwach (∗1856-09-29 – †1928-03-21).

Arg-276-963 (2009-11-06 22:11:29)

Germanigo fare de Franz Zwach (29.09.1856 – 21.03.1928) de la origina internacialingva teksto de Ludoviko Lazaro Zamenhofo (Pri Franz Zwach vidu ankaŭ: http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Franz_Zwach .

http://www.poezio.net/version?poem-id=276&version-id=,558,963