1/1

Theodor Fontane,  Theodor Fontane,
Guter Rat  Bona konsilo

tradukita de Manfredo Ratislavo

An einem Sommermorgen Da nimm den Wanderstab! Es fallen deine Sorgen Wie Nebel von dir ab.

Somere dum mateno Ekmigru en la fru’! Forfalos la ĉagreno, Malĝojos vi ne plu.

Des Himmels heitere Bläue Lacht dir ins Herz hinein, Und schließt wie Gottes Treue Mit seinem Dach dich ein.

Serena blu’ de l’ ĉielo, La koron eniĝas ĝi, Samkiel la Dia fidelo Tegmentas super vi.

Rings Blüten nur und Triebe Und Halme von Segen schwer, Dir ist, als zöge die Liebe Des Weges nebenher.

Ĉirkaŭas flor-ornamo Kaj spikoj ĉie ĉi, Kaj estas, kvazaŭ la amo Kuniras apud vi.

So heimisch alles klinget Als wie im Vaterhaus, Und über die Lerche schwinget Die Seele sich hinaus.

Hejmecon ĉio sentigas Samkiel ĉe l’ patrin’, Kaj alten eksvingigas^{2} L’animo gaje sin.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Theodor Fontane (Teodoro Fontano, ∗1819-12-30 – †1898-09-20).

Arg-291-589 (2005-02-09 16:24:45)

Traduko de la Germana poemo “Guter Rat” de Theodor Fontane (Teodoro Fontano, ∗1819-12-30 – †1898-09-20) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1983-01-29.

MR-031-2 / Arg-291-590 (2012-12-26 21:46:10)

http://www.poezio.net/version?poem-id=291&version-id=,589,590

2aŭ pli konforme al la originalo: Kaj super l’alaŭdon svingigas