1/1

Theodor Fontane,  Theodor Fontane,
Bona konsilo  Guter Rat

tradukita de Manfredo Ratislavo

Somere dum mateno Ekmigru en la fru’! Forfalos la ĉagreno, Malĝojos vi ne plu.

An einem Sommermorgen Da nimm den Wanderstab! Es fallen deine Sorgen Wie Nebel von dir ab.

Serena blu’ de l’ ĉielo, La koron eniĝas ĝi, Samkiel la Dia fidelo Tegmentas super vi.

Des Himmels heitere Bläue Lacht dir ins Herz hinein, Und schließt wie Gottes Treue Mit seinem Dach dich ein.

Ĉirkaŭas flor-ornamo Kaj spikoj ĉie ĉi, Kaj estas, kvazaŭ la amo Kuniras apud vi.

Rings Blüten nur und Triebe Und Halme von Segen schwer, Dir ist, als zöge die Liebe Des Weges nebenher.

Hejmecon ĉio sentigas Samkiel ĉe l’ patrin’, Kaj alten eksvingigas^{2} L’animo gaje sin.

So heimisch alles klinget Als wie im Vaterhaus, Und über die Lerche schwinget Die Seele sich hinaus.

Traduko de la Germana poemo “Guter Rat” de Theodor Fontane (Teodoro Fontano, ∗1819-12-30 – †1898-09-20) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1983-01-29.

MR-031-2 / Arg-291-590 (2012-12-26 21:46:10)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Theodor Fontane (Teodoro Fontano, ∗1819-12-30 – †1898-09-20).

Arg-291-589 (2005-02-09 16:24:45)

http://www.poezio.net/version?poem-id=291&version-id=590,589

2aŭ pli konforme al la originalo: Kaj super l’alaŭdon svingigas