1/1

Theodor Fontane,  Theodor Fontane,
Die Frage bleibt  La demando restas

tradukita de Manfredo Ratislavo

Hatlte dich still, halte dich stumm! Nur nicht fragen: warum, warum?

Tenu vin ĉiam en silento, Malgraŭ demandoj, malgraŭ turmento!

Nur nicht bittere Fragen tauschen! Antwort ist doch nur wie Meeresrauschen.

Estas respond’ al la pena demando Nur kiel bruo de l’ mar’ ĉe l’ strando.

Wie’s dich auch aufzuhorchen treibt, Das Dunkel, das Rätsel, die Frage bleibt.

Spite al ĉia scivola pelo Restas demando, enigmo, malhelo.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Theodor Fontane (Teodoro Fontano, ∗1819-12-30 – †1898-09-20).

Arg-292-591 (2005-02-09 19:55:01)

Traduko de la Germana poemo “Die Frage bleibt” de Theodor Fontane (Teodoro Fontano, ∗1819-12-30 – †1898-09-20) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1983-01-29.

MR-029-1 / Arg-292-592 (2005-02-09 19:56:40)

http://www.poezio.net/version?poem-id=292&version-id=,591,592