1/2

Walter Stempell,  Walter Stempell,
Monasterkanto  Münsterlied

tradukita de Manfred Retzlaff

Kara urbo en tilia Kron’, ornam’ de Vestfali’, Metu sur remparo via Vian urb-standardon vi. Brilu ĉiam kun fiero, Ardu la tilio-flor’; Restis juna, Monastero, Via rebaptista kor’.

Liebe Stadt im Lindenkranze, Roter Erde schönste Zier, Pflanz auf deiner höchsten Schanze Auf das stolze Stadtpanier. Glüht, ihr Linden, glänzt, ihr Türme, Hoffnung heischend himmelwärts; Jung blieb, Münster, trotz der Stürme Doch dein Wiedertäuferherz.

La zigzagaj dom-frontonoj, Freŝa rido de knabin’, Krome sonorilaj sonoj, Tio bone rimas sin. Sonas inter la urb-muroj Rido kaj mallaŭta kri’, Brilas la malnovaj turoj, Ofte vidis tion ĉi.

Alter Giebel Zickzackreihe, Frischer Jugend Übermut, Dazu Sonntagssonnenweihe; Ach, wie reimt sich das so gut! Blonde Köpfe, bunte Mützen, Kecke Worte, leiser Schrei, Und die alten Türme blitzen, Waren schon so oft dabei.

Kiam jen en lun-radio Lumas la urb-katedral’, Fantomadas kaŝe io Tra l’ malnova urbo-hal’. Dum disput’ de l’ kontrahentoj^{3} Batas la horlog’ de l’ tur’, Gaje kantas la studentoj: “Gaudeamas igitur”.

Wenn Lambertis weiße Streben Glitzern in des Mondes Strahl, Geistert ein gespenstig Weben durch den alten Friedenssaal. In den Streit der Kontrahenten Schlägt ein donnernd Eins die Uhr. Draußen singen die Studenten: “Gaudeamus igitur”.

Kaj studentoj jen promenas, Indaj pastroj en ornat’, Ankaŭ belaj inoj venas Al la universitat’. Malgraŭ grizo kapharara Daŭre restas juna ĝi, Tiu muzoplena kara Aŭro de l’ akademi’.

Frische Burschen, würd’ge Pater Und manch blondes Mägdelein Wandern hin zur Alma Mater, Deiner Krone Edelstein. Bunter Sinn und graue Haare, Aller Musen Musica; Ewig junge, ewig klare Aura academica.

…  …

3aŭ:

Dum disput’ de l’ kontrahentoj Aŭdas horloĝ-baton ni, Gaje kantas la studentoj:

“Ĝoju ni pro tio ĉi”.

La vorto “kontrahento” estu studenta esprimo, kiu signifu “kontraŭulo en disputo”, laŭ la germana, latin-devena, esprimo “Kontrahent”.

2/2

Monastero, urbo bela, Floru ĉiam kun kreskem’; Kiu nomis vin malhela, Estis malhelulo mem. Via sonoril-sonado, de l’ virinoj la belec’, Gaja la student-kantado, Daŭru ĝi en estontec’!

Darum: Heil dir, altes Münster, Blüh und wachse immerdar; Wer dich jemals nannte finster, Selbst ein ’vir obscurus’ war.^{4} Deiner Glocken helles Klingen, Deiner Frauen holdes Bild, Deiner Burschen frohes Singen Mehr als tausend Jahre gilt.

Kiu ne kun Monastera Knabineto iris tra Tiu urbo, ano vera De la urb’ ne estis ja. Kiu ne en Monastero Trinkis glason da bier’, Tiu estis ja en vero ne student’ en Monaster’.

Wer noch nie ins Aug’ geschauet Münsterischen Mägdelein, Wer die Schilder nie geklauet, Kann kein Münsteraner sein. Wer den Stuhlmacher’schen Tropfen Und den Bullenkopp nicht kennt, Und des Pinkus Müller’s Hopfen, War in Münster nie Student.

Traduko de la Germana poemo “Münsterlied” de Walter Stempell (†1938) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-295-598 (2005-02-21 10:29:43)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Walter Stempell (†1938).

Arg-295-597 (2012-11-29 23:06:35)

Zu finden ist das Lied im Internetz auch unter http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ liebstad. html . Es ist zu singen nach der von dem deutschen Komponisten Otto Lob (1837 - 1911) für das Studentenlied “Heidelberg, du Jugendbronnen” verfassten Melodie.

4Nach einer Abschrift des Liedes aus dem Jahre 1953/1954 lautet die Zeile: ’Selbst ein Jammerlappen war’. Die lateinischen Worte “vir obscurus” bedeuten: ein finsterer Kerl. Das Wort ’Jammerlappen’ passt zwar im Versmaß, entspricht aber nicht ganz dem Urtext. Man könnte daher vielleicht, um die Zeile zu verdeutschen, besser sagen:

“Selbst ein finstrer Bursche war”. Manfred Retzlaff, 12.02.2005.