1/4

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,

The Lorelei The Lorelei Lurleia  Lorelay  Lorelej  Lorelejo  Die Lorelei

tradukita de Mark Twain tradukita de L. W. Garnham tradukita de N. N. 01 tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof tradukita de Joachim Gießner

An ancient legend of the Rhine

I cannot divine what

it meaneth, This haunting name-

less pain: A tale of the bygone

ages Keeps brooding

through my brain:

I do not know what it

signifies. That I am so sorrow-

ful? A fable of old Times so

terrifies, Leaves my heart so

thoughtful.

Ignoro, quid id

sibi velit, Tristissimus cur

sim, Antiqui aevi fa-

bellam Cur saepe volve-

rim.

Min kaptas mal-

gaj’ en la koro, pro kio tia trist’? Fabel’ el antikva

foro ne lasas de mi kun

persist’.

Ne scias mi, kial

subita malgaj’ en la koro

naskiĝis; el tempo jam en-

terigita legendo al mi re-

viviĝis.

Malgajon mi sentas en koro, sed kial tia tim’? Legendo el pratempa foro Vagadas tra mia anim’.

Ich weiß nicht, was soll es bedeuten, daß ich so traurig bin; ein Märchen aus alten

Zeiten, das kommt mir nicht aus dem Sinn.

The faint air cools in

the gloaming, And peaceful flows

the Rhine, The thirsty summits

are drinking The sunset’s flooding

wine; The air is cool and it

darkens, And calmly flows the

Rhine; The summit of the

mountain hearkens In evening sunshine li-

ne.

Vesperascit et

frigescit, Et Rhenus leni-

ter it, Cacumen montis

lucescit, Dum Phoebus

occidit.

Aere fridetas,

trankvilas, malhelas jam la

Rejn’. La monto surpinte

brilas vespere en rava

scen’.

Jam malvarmetiĝas l’ aero,

la Rejno mallaŭte

babilas, per oro de l’sun’

en vespero la supro de l’

monto rebrilas.

Jam fluas la Rejn’ en malhelo, kaj malvarmetas l’

aer’. Sed brilas la mont’ en orbelo pro suna lum’ de l’ vesper’.

Die Luft ist kühl und es dunkelt, und ruhig fließt der

Rhein; der Gipfel des Berges

funkelt im Abendsonnen-

schein.

…  …  …  …  …  …  …

2/4

The loveliest maiden

is sitting High-throned in yon

blue air, Her golden jewels are

shining, She combs her golden

hair; The most beautiful Maiden entrances Above wonderfully

there, Her beautiful golden attire glances, She combs her golden

hair.

Sedet in summo montis Virgo pulcherri-

ma, Auro nitet gemma frontis, Se pectit aurico-

ma.

Tre ĉarma feino si-

das, jen supre por ad-

or’; la ora ornamo ri-

das; ŝi kombas harojn el or’.

Plej belan knabinon mi vidas: en ora ornamo brilante, sur supro de l’ monto ŝi sidas, la harojn mistere kombante.

Jen supre kabino provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allo-

gas kaj ŝia ora harar’.

Die schönste Jungfrau

sitzet dort oben wunderbar, ihr goldnes Geschmeide blitzet, sie kämmt ihr goldenes Haar.

She combs with comb

that is golden, And sings a weird re-

frain That steeps in a dead-

ly enchantment The listener’s ravis-

hed brain:

With golden comb so

lustrous, And thereby a song

sings, It has a tone so won-

drous, That powerful melody

rings.

Aureolo pectine pectit, Carmen canens procul, Mirandum id habet modum Nec non virilem simul.

Ŝi kombas per ora kombilo kaj kantas kun pa-

si’; mirigas min la el-

brilo kaj forto de l’ me-

lodi’.

La oran kombilon ŝi movas kaj kantas tra l’ pura aero, kaj forto mirinda sin trovas en tiu ĉi kant’ de l’vespero.

Ŝi kombas ĝin, kantas sorĉige,

sirene kantas ŝi per neimagebla, mirige potenca melodi’.

Sie kämmt es mit goldenem Kamme, und singt ein Lied da-

bei; das hat eine wunder-

same, gewaltige Melodei.

The doomed in his

drifting shallop, Is tranced with the

sad sweet tone, He sees not the ya-

wing breakers, He sees but the maid

alone:

The shipper in the litt-

le ship It effects with woe sad

might; He does not see the rocky slip, He only regards dreaded height.

In cymba navitam mille Angores feri tenent, Non videt scopulos ille, Ocli non si sursum vident.

Ŝipisto ŝipeton gvidas, lin kaptas ve’ de ekzalt’. Li ja la rifojn ne vidas’, li vidas nur supren sen halt’.

Ŝipet’ iras sur la rivero, ŝipisto ektremis de l’ kanto, kaj blinda por ĉiu danĝero rigardas li al la kantanto.

Ŝipiston en eta

boato Turmentas koremoci’. Ne ĝenas lin rifokaskado, rigardas nur supren al ŝi!

Den Schiffer im kleinen Schiffe ergreift es mit wildem

Weh; er schaut nicht die Felsenriffe, er schaut nur hinauf in die Höh.

…  …  …  …  …  …  …

3/4

The pitiless billwos

engulf him!- So perish sailor and

bark; And this, with her ba-

leful singing, Is the Lorelei’s grueso-

me work.

I believe the turbulent

waves Swallow the last shipper and boat; She with her singing

craves All to visit her magic

moat.

Opinor undas devorare Nautam cum navicula, Effecit solo canendo Lurleia id dea.

Mi kredas, ke ondoj tiras la ŝipon funden de l’ Rejn’; kaj tio de l’ kant’

eliras de Lorelaj-siren’.

Ha, baldaŭ ŝipisto la bela perdiĝis sub l’ akvoturnado; ĝin Lorelej’ faris kruela, per sia mirinda kantado.

Ĝis tiras kun si al Rejn-fundo la ondoj lin kun boat’. Nun kuŝas li en la profundo pro Loreleja kan-

tad’.

Ich glaube, die Wellen verschlingen am Ende Schiffer und

Kahn; und das hat mit ihrem

Singen die Lorelei getan.

…  …  …  …  …  …  …

4/4

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun ĉi tradukversion mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poemtraduko aperis en la kant-kolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, ret-adreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_ lorelei-notenblatt_ 300493. html .