1/3

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,

Heinrich Heine,

The Lorelei The Lorelei Lorelej’ Lurleia Die Lorelei

tradukita de Mark Twain tradukita de L. W. Garnham tradukita de Leopold Elb tradukita de N. N. 01

An ancient legend of the Rhine Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

I cannot divine what it meaneth,

This haunting na-

meless pain: A tale of the bygo-

ne ages Keeps brooding

through my brain:

I do not know what it signifies. That I am so sorrowful? A fable of old Times so terrifies, Leaves my heart so thoughtful.

Ne scias mi, kial mi estas Malgaja en la kor’. Antikva fabelo restas Por ĉiam en mia memor’.

Ignoro, quid id sibi velit, Tristissimus cur sim, Antiqui aevi fabellam Cur saepe volverim.

Ich weiß nicht, was soll es bedeuten,

daß ich so traurig

bin; ein Märchen aus alten Zeiten, das kommt mir nicht aus dem Sinn.

The faint air cools in the gloaming,

And peaceful flows

the Rhine, The thirsty sum-

mits are drinking

The sunset’s flooding wine; The air is cool and it darkens, And calmly flows the Rhine; The summit of the mountain hearkens

In evening sunshine line.

Vespero jam ekmalheliĝas, Fluadas la Rejn’ en trankvil’, La supro de l’ monto lumiĝas En vespersuna bril’.

Vesperascit et frigescit, Et Rhenus leniter it, Cacumen montis lucescit, Dum Phoebus occidit.

Die Luft ist kühl und es dunkelt, und ruhig fließt der Rhein; der Gipfel des Berges funkelt im Abendsonnenschein.

…  …  …  …  …

2/3

The loveliest mai-

den is sitting High-throned in

yon blue air, Her golden jewels

are shining, She combs her gol-

den hair; The most beautiful

Maiden entrances

Above wonderfully

there, Her beautiful gol-

den attire glances,

She combs her golden hair.

Belega knabino

jen tronas Kun ora juve-

lar’, La belan vi-

zaĝon kronas

Mirinde la ora harar’.

Sedet in sum-

mo montis Virgo pulcher-

rima, Auro nitet

gemma frontis,

Se pectit auricoma.

Die schönste Jungfrau sitzet dort oben wunder-

bar, ihr goldnes Geschmeide blitzet, sie kämmt ihr goldenes Haar.

She combs with comb that is golden,

And sings a weird

refrain That steeps in

a deadly enchantment

The listener’s ravished brain:

With golden comb

so lustrous, And thereby a song

sings, It has a tone so

wondrous, That powerful me-

lody rings.

Ŝi uzas kombi-

lon el oro Kaj dume kan-

tas ŝi. Mirige tuŝas al

koro Sorĉiga la me-

lodi’.

Aureolo pecti-

ne pectit, Carmen

canens procul,

Mirandum id habet modum

Nec non virilem simul.

Sie kämmt es mit goldenem Kamme, und singt ein Lied

dabei; das hat eine wundersame, gewaltige Melodei.

The doomed in his drifting shallop,

Is tranced with the

sad sweet tone, He sees not the ya-

wing breakers, He sees but the

maid alone:

The shipper in the

little ship It effects with woe

sad might; He does not see the

rocky slip, He only regards

dreaded height.

Kaj sopiregon

eksentas Ŝipisto dum sia

vetur’; Rifaron li ne

priatentas, Al monto rigar-

das li nur.

In cymba navitam mille

Angores feri

tenent, Non videt sco-

pulos ille, Ocli non si

sursum vident.

Den Schiffer im kleinen Schiffe ergreift es mit wildem Weh; er schaut nicht die Felsenriffe, er schaut nur hinauf in die Höh.

The pitiless billwos

engulf him!- So perish sailor

and bark; And this, with her

baleful singing, Is the Lorelei’s

gruesome work.

I believe the turbu-

lent waves Swallow the last

shipper and boat;

She with her sin-

ging craves All to visit her ma-

gic moat.

Mi kredas, ke dronos finfine

Ŝipisto kun sia

boat’, Kaj tion kaŭzis

feine La Loreleja

kantad’.

Opinor undas

devorare Nautam cum

navicula, Effecit solo ca-

nendo Lurleia id dea.

Ich glaube, die Wellen verschlingen am Ende Schiffer und Kahn; und das hat mit ihrem Singen die Lorelei getan.

…  …  …  …  …

3/3

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_ lorelei-notenblatt_ 300493. html .