1/4

Heinrich Heine,  Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,  Heinrich Heine, Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

The Lorelei Lurleia  Lorelejo  The Lorelei Lorelej’  Die Lorelei [Ne scias mi, kio okazis]

tradukita de Mark Twain tradukita de N. N. 01 tradukita de Joachim Gießner tradukita de L. W. Garnham tradukita de Leopold Elb tradukita de Paul Gottfried Christaller

An ancient legend of the Rhine Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina tradukversio de Leopold Elb.

El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

I cannot divine what

it meaneth, This haunting name-

less pain: A tale of the bygone

ages Keeps brooding

through my brain:

Ignoro, quid id

sibi velit, Tristissimus cur

sim, Antiqui aevi fa-

bellam Cur saepe volve-

rim.

Malgajon mi sen-

tas en koro, sed kial tia tim’? Legendo el pra-

tempa foro Vagadas tra mia

anim’.

I do not know what it

signifies. That I am so sorrow-

ful? A fable of old Times so

terrifies, Leaves my heart so

thoughtful.

Ne scias mi, kial

mi estas Malgaja en la

kor’. Antikva fabelo re-

stas Por ĉiam en mia

memor’.

Ich weiß nicht, was

soll es bedeuten, daß ich so traurig bin; ein Märchen aus alten

Zeiten, das kommt mir nicht

aus dem Sinn.

Ne scias mi, kio

okazis al mia tristema

kor’: Antikva legendo

min kaptis, ne cedas el mia

memor’.

…  …  …  …  …  …  …

2/4

The faint air cools in

the gloaming, And peaceful flows

the Rhine, The thirsty summits

are drinking The sunset’s flooding

wine; Vesperascit et frigescit, Et Rhenus leniter it, Cacumen montis lucescit, Dum Phoebus occidit.

Jam fluas la Rejn’ en malhelo, kaj malvarmetas l’

aer’. Sed brilas la mont’ en orbelo pro suna lum’ de l’ vesper’.

The air is cool and it

darkens, And calmly flows the

Rhine; The summit of the mountain hearkens In evening sunshine li-

ne.

Vespero jam ekmalheliĝas, Fluadas la Rejn’ en trankvil’, La supro de l’ monto lumiĝas En vespersuna

bril’.

Die Luft ist kühl und es dunkelt, und ruhig fließt der

Rhein; der Gipfel des Berges

funkelt im Abendsonnen-

schein.

La Rejno fluadas trankvile murmuras kiel mi-

ster’, la supron ŝtonegan orumas sunbriloj de la vesper’.

The loveliest maiden

is sitting High-throned in yon

blue air, Her golden jewels are

shining, She combs her golden

hair; Sedet in summo montis Virgo pulcherri-

ma, Auro nitet gemma frontis, Se pectit aurico-

ma.

Jen supre kabino provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allo-

gas kaj ŝia ora harar’.

The most beautiful Maiden entrances Above wonderfully

there, Her beautiful golden attire glances, She combs her golden

hair.

Belega knabino jen tronas Kun ora juvelar’, La belan vizaĝon kronas Mirinde la ora ha-

rar’.

Die schönste Jungfrau

sitzet dort oben wunderbar, ihr goldnes Geschmeide blitzet, sie kämmt ihr goldenes Haar.

Plej bela virgino jen sidas mirinda sur la montet’ kaj ŝia oraĵo radi-

as, ^{4} ŝi logas kiel magnet’.

She combs with comb

that is golden, And sings a weird re-

frain That steeps in a dead-

ly enchantment The listener’s ravis-

hed brain:

Aureolo pectine pectit, Carmen canens procul, Mirandum id habet modum Nec non virilem simul.

Ŝi kombas ĝin, kantas sorĉige,

sirene kantas ŝi per neimagebla, mirige potenca melodi’.

With golden comb so

lustrous, And thereby a song

sings, It has a tone so won-

drous, That powerful melody

rings.

Ŝi uzas kombilon el oro Kaj dume kantas

ŝi. Mirige tuŝas al

koro Sorĉiga la melo-

di’.

Sie kämmt es mit goldenem Kamme, und singt ein Lied da-

bei; das hat eine wunder-

same, gewaltige Melodei.

Ŝi kombas la oran hararon abundan per ora kombil’, kantante misteran lidon, ^{5} ravantan kiel sun-

bril’.

…  …  …  …  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

3/4

The doomed in his

drifting shallop, Is tranced with the

sad sweet tone, He sees not the ya-

wing breakers, He sees but the maid

alone:

In cymba navitam mille Angores feri tenent, Non videt scopulos ille, Ocli non si sursum vident.

Ŝipiston en eta

boato Turmentas koremoci’. Ne ĝenas lin rifokaskado, rigardas nur supren al ŝi!

The shipper in the litt-

le ship It effects with woe sad

might; He does not see the

rocky slip, He only regards dreaded height.

Kaj sopiregon eksentas Ŝipisto dum sia vetur’; Rifaron li ne priatentas, Al monto rigardas li nur.

Den Schiffer im kleinen Schiffe ergreift es mit wildem

Weh; er schaut nicht die Felsenriffe, er schaut nur hinauf in die Höh.

Ŝipisto en sia

ŝipeto kaptiĝas per stranga dolor’, la rifon li tute ignoras. atentas nur ŝin kun fervor’.

The pitiless billwos

engulf him!- So perish sailor and

bark; And this, with her ba-

leful singing, Is the Lorelei’s grueso-

me work.

Opinor undas devorare Nautam cum navicula, Effecit solo canendo Lurleia id dea.

Ĝis tiras kun si al Rejn-fundo la ondoj lin kun

boat’. Nun kuŝas li en la profundo pro Loreleja kan-

tad’.

I believe the turbulent

waves Swallow the last shipper and boat; She with her singing

craves All to visit her magic

moat.

Mi kredas, ke dronos finfine Ŝipisto kun sia boat’, Kaj tion kaŭzis

feine La Loreleja kan-

tad’.

Ich glaube, die Wellen verschlingen am Ende Schiffer und

Kahn; und das hat mit ihrem

Singen die Lorelei getan.

Mi kredas: la ondoj englutas ^{6} ŝipiston, ŝipeton je l’ fin’, kaj kulpa pri tio nur estas kantado de la vi-

rin’.

…  …  …  …  …  …  …

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

4/4

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poemtraduko aperis en la kant-kolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, ret-adreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_ lorelei-notenblatt_ 300493. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”.

- Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_ Christaller , kun foto de li.

http://www.poezio.net/version?poem-id=2&version-id=11,179,1115,14,71,2,1116