1/3

Heinrich Heine,  Heinrich Heine, Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
The Lorelei  Lurleia  Lorelejo  Die Lorelei

tradukita de Mark Twain tradukita de N. N. 01 tradukita de Joachim Gießner

An ancient legend of the Rhine

I cannot divine what it

meaneth, This haunting nameless

pain: A tale of the bygone ages Keeps brooding through

my brain:

Ignoro, quid id sibi

velit, Tristissimus cur

sim, Antiqui aevi fabel-

lam Cur saepe volver-

im.

Malgajon mi sentas

en koro, sed kial tia tim’? Legendo el pratempa

foro Vagadas tra mia

anim’.

Ich weiß nicht, was soll es

bedeuten, daß ich so traurig bin; ein Märchen aus alten

Zeiten, das kommt mir nicht aus

dem Sinn.

The faint air cools in the

gloaming, And peaceful flows the

Rhine, The thirsty summits are

drinking The sunset’s flooding wi-

ne; Vesperascit et fri-

gescit, Et Rhenus leniter

it, Cacumen montis lucescit, Dum Phoebus oc-

cidit.

Jam fluas la Rejn’ en malhelo, kaj malvarmetas l’

aer’. Sed brilas la mont’ en orbelo pro suna lum’ de l’

vesper’.

Die Luft ist kühl und es

dunkelt, und ruhig fließt der

Rhein; der Gipfel des Berges

funkelt im Abendsonnenschein.

The loveliest maiden is

sitting High-throned in yon blue

air, Her golden jewels are shi-

ning, She combs her golden

hair; Sedet in summo montis Virgo pulcherrima, Auro nitet gemma frontis, Se pectit auricoma.

Jen supre kabino provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allogas kaj ŝia ora harar’.

Die schönste Jungfrau

sitzet dort oben wunderbar, ihr goldnes Geschmeide

blitzet, sie kämmt ihr goldenes

Haar.

She combs with comb

that is golden, And sings a weird refrain That steeps in a deadly

enchantment The listener’s ravished

brain:

Aureolo pectine

pectit, Carmen canens procul, Mirandum id habet modum Nec non virilem si-

mul.

Ŝi kombas ĝin, kantas sorĉige, sirene kantas ŝi per neimagebla, mi-

rige potenca melodi’.

Sie kämmt es mit goldenem Kamme, und singt ein Lied dabei; das hat eine wundersa-

me, gewaltige Melodei.

…  …  …  …

2/3

The doomed in his drif-

ting shallop, Is tranced with the sad

sweet tone, He sees not the yawing

breakers, He sees but the maid alo-

ne:

In cymba navitam

mille Angores feri tenent, Non videt scopulos

ille, Ocli non si sursum vident.

Ŝipiston en eta boato Turmentas koremo-

ci’. Ne ĝenas lin rifokaskado, rigardas nur supren

al ŝi!

Den Schiffer im kleinen

Schiffe ergreift es mit wildem

Weh; er schaut nicht die Fel-

senriffe, er schaut nur hinauf in

die Höh.

The pitiless billwos en-

gulf him!- So perish sailor and bark; And this, with her bale-

ful singing, Is the Lorelei’s gruesome

work.

Opinor undas de-

vorare Nautam cum navi-

cula, Effecit solo canen-

do Lurleia id dea.

Ĝis tiras kun si al Rejn-fundo la ondoj lin kun

boat’. Nun kuŝas li en la profundo pro Loreleja kantad’.

Ich glaube, die Wellen

verschlingen am Ende Schiffer und

Kahn; und das hat mit ihrem

Singen die Lorelei getan.

…  …  …  …

3/3

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poem-traduko aperis en la kantkolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, ret-adreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro

30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_ lorelei-notenblatt_ 300493. html .