1/3

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,

The Lorelei Lurleia Lorelay The Lorelei Lorelej’

tradukita de Mark Twain tradukita de N. N. 01 tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de L. W. Garnham tradukita de Leopold Elb

An ancient legend of the Rhine Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

I cannot divine what it meaneth,

This haunting na-

meless pain: A tale of the bygone

ages Keeps brooding

through my brain:

Ignoro, quid id

sibi velit, Tristissimus

cur sim, Antiqui aevi

fabellam Cur saepe vol-

verim.

Min kaptas malgaj’ en la koro,

pro kio tia

trist’? Fabel’ el antikva

foro ne lasas de mi

kun persist’.

I do not know what

it signifies. That I am so sor-

rowful? A fable of old Times

so terrifies, Leaves my heart so

thoughtful.

Ne scias mi, kial

mi estas Malgaja en la

kor’. Antikva fabelo

restas Por ĉiam en

mia memor’.

The faint air cools

in the gloaming, And peaceful flows

the Rhine, The thirsty sum-

mits are drinking

The sunset’s flooding wine; Vesperascit et

frigescit, Et Rhenus le-

niter it, Cacumen mon-

tis lucescit, Dum Phoebus

occidit.

Aere fridetas,

trankvilas, malhelas jam la

Rejn’. La monto sur-

pinte brilas vespere en rava

scen’.

The air is cool and it

darkens, And calmly flows

the Rhine; The summit of the

mountain hearkens

In evening sunshine line.

Vespero jam ek-

malheliĝas, Fluadas la Re-

jn’ en trankvil’,

La supro de l’ monto lumiĝas

En vespersuna bril’.

The loveliest mai-

den is sitting High-throned in

yon blue air, Her golden jewels

are shining, She combs her gol-

den hair; Sedet in sum-

mo montis Virgo pulcher-

rima, Auro nitet

gemma frontis,

Se pectit auricoma.

Tre ĉarma feino

sidas, jen supre por

ador’; la ora ornamo ri-

das; ŝi kombas haro-

jn el or’.

The most beautiful Maiden entrances

Above wonderfully

there, Her beautiful golden

attire glances, She combs her gol-

den hair.

Belega knabino

jen tronas Kun ora juve-

lar’, La belan

vizaĝon kronas

Mirinde la ora harar’.

…  …  …  …  …

2/3

She combs with comb that is golden,

And sings a weird

refrain That steeps in a

deadly enchantment

The listener’s ravished brain:

Aureolo pectine pectit, Carmen canens procul, Mirandum

id habet modum Nec non virilem simul.

Ŝi kombas per ora kombilo kaj kantas kun pasi’; mirigas min la elbrilo kaj forto de l’ melodi’.

With golden comb so lustrous, And thereby a song

sings, It has a tone so won-

drous, That powerful melody rings.

Ŝi uzas kombilon el oro Kaj dume kantas ŝi. Mirige tuŝas al koro Sorĉiga la melo-

di’.

The doomed in his

drifting shallop, Is tranced with the

sad sweet tone, He sees not the ya-

wing breakers, He sees but the

maid alone:

In cymba navitam mille Angores feri tenent, Non videt scopulos ille, Ocli non si sursum vident.

Ŝipisto ŝipeton gvidas, lin kaptas ve’ de ekzalt’. Li ja la rifojn ne vidas’, li vidas nur supren sen halt’.

The shipper in the little ship It effects with woe sad might; He does not see the rocky slip, He only regards dreaded height.

Kaj sopiregon eksentas Ŝipisto dum sia vetur’; Rifaron li ne priatentas, Al monto rigardas li nur.

The pitiless billwos

engulf him!- So perish sailor and

bark; And this, with her

baleful singing, Is the Lorelei’s

gruesome work.

Opinor undas devorare Nautam cum navicula, Effecit solo canendo Lurleia id dea.

Mi kredas, ke ondoj tiras la ŝipon funden de l’ Rejn’; kaj tio de l’ kant’ eliras de Lorelajsiren’.

I believe the turbulent waves Swallow the last shipper and boat;

She with her singing

craves All to visit her magic moat.

Mi kredas, ke dronos finfine

Ŝipisto kun sia boat’, Kaj tion kaŭzis feine La Loreleja kantad’.

…  …  …  …  …

3/3

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.