1/4

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,

The Lorelei Die Lorelei [Ne scias mi, kio okazis] Lorelej  Lurleia

tradukita de Mark Twain tradukita de Paul Gottfried Christaller tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof tradukita de N. N. 01

An ancient legend of the Rhine El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

I cannot divine what it meaneth,

This haunting na-

meless pain: A tale of the bygone

ages Keeps brooding

through my brain:

Ich weiß nicht, was

soll es bedeuten, daß ich so traurig

bin; ein Märchen aus al-

ten Zeiten, das kommt mir

nicht aus dem Sinn.

Ne scias mi, kio

okazis al mia tristema

kor’: Antikva legendo

min kaptis, ne cedas el mia

memor’.

Ne scias mi, kial subita malgaj’ en la koro naskiĝis; el tempo jam enterigita legendo al mi reviviĝis.

Ignoro, quid id sibi velit, Tristissimus cur sim, Antiqui aevi fabellam Cur saepe volverim.

The faint air cools

in the gloaming, And peaceful flows

the Rhine, The thirsty sum-

mits are drinking

The sunset’s flooding wine; Die Luft ist kühl

und es dunkelt, und ruhig fließt der

Rhein; der Gipfel des Ber-

ges funkelt im Abendsonnen-

schein.

La Rejno flua-

das trankvile murmuras kiel

mister’, la supron

ŝtonegan orumas

sunbriloj de la vesper’.

Jam malvarmetiĝas l’ aero, la Rejno mallaŭte babilas,

per oro de l’sun’ en vespero la supro de l’ monto rebrilas.

Vesperascit et frigescit, Et Rhenus leniter it, Cacumen montis lucescit, Dum Phoebus occidit.

…  …  …  …  …

2/4

The loveliest mai-

den is sitting High-throned in

yon blue air, Her golden jewels

are shining, She combs her gol-

den hair; Die schönste Jungfrau sitzet dort oben wunder-

bar, ihr goldnes Geschmeide blitzet,

sie kämmt ihr goldenes Haar.

Plej bela virgino jen sidas mirinda sur la montet’ kaj ŝia oraĵo radias, ^{4} ŝi logas kiel magnet’.

Plej belan knabinon mi vidas: en ora ornamo brilante, sur supro de l’ monto ŝi sidas, la harojn mistere kombante.

Sedet in summo montis Virgo pulcherrima, Auro nitet gemma frontis, Se pectit auricoma.

She combs with comb that is golden,

And sings a weird

refrain That steeps in a

deadly enchantment

The listener’s ravished brain:

Sie kämmt es mit goldenem Kamme,

und singt ein Lied

dabei; das hat eine wundersame, gewaltige Melodei.

Ŝi kombas la oran hararon abundan per ora kombil’, kantante misteran lidon,

5

ravantan kiel sunbril’.

La oran kombilon ŝi movas kaj kantas tra l’ pura aero, kaj forto mirinda sin trovas en tiu ĉi kant’ de l’vespero.

Aureolo pectine pectit, Carmen canens procul, Mirandum

id habet modum Nec non virilem simul.

The doomed in his

drifting shallop, Is tranced with the

sad sweet tone, He sees not the ya-

wing breakers, He sees but the

maid alone:

Den Schiffer im kleinen Schiffe ergreift es mit wildem Weh; er schaut nicht die Felsenriffe, er schaut nur hinauf in die Höh.

Ŝipisto en sia ŝipeto kaptiĝas per stranga dolor’, la rifon li tute ignoras. atentas nur ŝin kun fervor’.

Ŝipet’ iras sur la rivero, ŝipisto ektremis de l’ kanto, kaj blinda por ĉiu danĝero rigardas li al la kantanto.

In cymba navitam mille Angores feri tenent, Non videt scopulos ille, Ocli non si sursum vident.

…  …  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

3/4

The pitiless billwos

engulf him!- So perish sailor and

bark; And this, with her

baleful singing, Is the Lorelei’s

gruesome work.

Ich glaube, die Wel-

len verschlingen am Ende Schiffer

und Kahn; und das hat mit ih-

rem Singen die Lorelei getan.

Mi kredas: la ondoj englutas ^{6}

ŝipiston, ŝipeton

je l’ fin’, kaj kulpa pri tio

nur estas kantado de la vi-

rin’.

Ha, baldaŭ ŝipisto la bela perdiĝis sub l’ akvoturnado;

ĝin Lorelej’ faris kruela, per sia mirinda kantado.

Opinor undas devorare Nautam cum navicula, Effecit solo canendo Lurleia id dea.

…  …  …  …  …

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

4/4

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_ lorelei-notenblatt_ 300493. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”.

- Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_ Christaller , kun foto de li.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun ĉi tradukversion mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

http://www.poezio.net/version?poem-id=2&version-id=11,2,1116,565,179