1/3

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,

Heinrich Heine,

The Lorelei Lorelay Lorelejo Lorelej’ Die Lorelei

tradukita de Mark Twain tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de Joachim Gießner tradukita de Leopold Elb

An ancient legend of the Rhine Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

I cannot divine what it meaneth,

This haunting na-

meless pain: A tale of the bygone

ages Keeps brooding

through my brain:

Min kaptas malgaj’ en la koro,

pro kio tia

trist’? Fabel’ el antikva

foro ne lasas de mi

kun persist’.

Malgajon mi sentas en koro,

sed kial tia

tim’? Legendo el pra-

tempa foro Vagadas tra mia

anim’.

Ne scias mi, ki-

al mi estas Malgaja en la

kor’. Antikva fabelo

restas Por ĉiam en

mia memor’.

Ich weiß nicht, was soll es bedeuten,

daß ich so traurig

bin; ein Märchen aus alten Zeiten, das kommt mir nicht aus dem Sinn.

The faint air cools

in the gloaming, And peaceful flows

the Rhine, The thirsty sum-

mits are drinking

The sunset’s flooding wine; Aere fridetas,

trankvilas, malhelas jam la

Rejn’. La monto sur-

pinte brilas vespere en rava

scen’.

Jam fluas la Rejn’ en malhelo,

kaj malvarmetas l’ aer’.

Sed brilas la mont’ en orbelo

pro suna lum’ de l’ vesper’.

Vespero jam ek-

malheliĝas, Fluadas la Re-

jn’ en trankvil’,

La supro de l’ monto lumiĝas

En vespersuna bril’.

Die Luft ist kühl und es dunkelt, und ruhig fließt der

Rhein; der Gipfel des Berges funkelt im Abendsonnen-

schein.

The loveliest mai-

den is sitting High-throned in

yon blue air, Her golden jewels

are shining, She combs her gol-

den hair; Tre ĉarma feino

sidas, jen supre por

ador’; la ora ornamo

ridas; ŝi kombas haro-

jn el or’.

Jen supre kabi-

no provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco al-

logas kaj ŝia ora ha-

rar’.

Belega knabino

jen tronas Kun ora juve-

lar’, La belan

vizaĝon kronas

Mirinde la ora harar’.

Die schönste Jungfrau sitzet dort oben wunder-

bar, ihr goldnes Geschmeide blitzet,

sie kämmt ihr goldenes Haar.

…  …  …  …  …

2/3

She combs with comb that is golden,

And sings a weird

refrain That steeps in a

deadly enchantment

The listener’s ravished brain:

Ŝi kombas per ora kombilo kaj kantas kun pasi’; mirigas min la elbrilo kaj forto de l’ melodi’.

Ŝi kombas ĝin, kantas sorĉige, sirene kantas ŝi per neimagebla, mirige potenca melo-

di’.

Ŝi uzas kombilon el oro Kaj dume kantas ŝi. Mirige tuŝas al koro Sorĉiga la melodi’.

Sie kämmt es mit goldenem Kamme,

und singt ein Lied

dabei; das hat eine wundersame, gewaltige Melodei.

The doomed in his

drifting shallop, Is tranced with the

sad sweet tone, He sees not the ya-

wing breakers, He sees but the

maid alone:

Ŝipisto ŝipeton gvidas, lin kaptas ve’ de ekzalt’. Li ja la rifojn ne vidas’, li vidas nur supren sen halt’.

Ŝipiston en eta boato Turmentas koremoci’. Ne ĝenas lin rifo-kaskado, rigardas nur supren al ŝi!

Kaj sopiregon eksentas Ŝipisto dum sia vetur’; Rifaron li ne priatentas, Al monto rigardas li nur.

Den Schiffer im kleinen Schiffe ergreift es mit wildem Weh; er schaut nicht die Felsenriffe, er schaut nur hinauf in die Höh.

The pitiless billwos

engulf him!- So perish sailor and

bark; And this, with her

baleful singing, Is the Lorelei’s

gruesome work.

Mi kredas, ke ondoj tiras la ŝipon funden de l’ Rejn’; kaj tio de l’ kant’ eliras de Lorelajsiren’.

Ĝis tiras kun si al Rejnfundo la ondoj lin kun boat’. Nun kuŝas li en la profundo pro Loreleja kantad’.

Mi kredas, ke dronos finfine

Ŝipisto kun sia boat’, Kaj tion kaŭzis feine La Loreleja kantad’.

Ich glaube, die Wellen verschlingen am Ende Schiffer und Kahn; und das hat mit ihrem Singen die Lorelei getan.

…  …  …  …  …

3/3

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poemtraduko aperis en la kant-kolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, retadreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_ lorelei-notenblatt_ 300493. html .