1/3

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

The Lorelei Lorelej’ [Ne scias mi, kio okazis]

Lorelej

tradukita de Mark Twain tradukita de Leopold Elb tradukita de Paul Gottfried Christaller tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof

An ancient legend of the Rhine Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

I cannot divine what it

meaneth, This haunting nameless

pain: A tale of the bygone ages Keeps brooding through

my brain:

Ne scias mi, kial mi

estas Malgaja en la kor’. Antikva fabelo restas Por ĉiam en mia me-

mor’.

Ne scias mi, kio oka-

zis al mia tristema kor’: Antikva legendo min

kaptis, ne cedas el mia me-

mor’.

Ne scias mi, kial sub-

ita malgaj’ en la koro na-

skiĝis; el tempo jam enteri-

gita legendo al mi revi-

viĝis.

The faint air cools in the

gloaming, And peaceful flows the

Rhine, The thirsty summits are

drinking The sunset’s flooding wi-

ne; Vespero jam ekmal-

heliĝas, Fluadas la Rejn’ en

trankvil’, La supro de l’ monto

lumiĝas En vespersuna bril’.

La Rejno fluadas

trankvile murmuras kiel mi-

ster’, la supron ŝtonegan

orumas sunbriloj de la ves-

per’.

Jam malvarmetiĝas l’

aero, la Rejno mallaŭte ba-

bilas, per oro de l’sun’ en

vespero la supro de l’ monto

rebrilas.

The loveliest maiden is sit-

ting High-throned in yon blue

air, Her golden jewels are shi-

ning, She combs her golden

hair; Belega knabino jen

tronas Kun ora juvelar’, La belan vizaĝon

kronas Mirinde la ora ha-

rar’.

Plej bela virgino jen

sidas mirinda sur la mon-

tet’ kaj ŝia oraĵo radias, ^{4} ŝi logas kiel magnet’.

Plej belan knabinon mi vidas: en ora ornamo brilan-

te, sur supro de l’ monto

ŝi sidas, la harojn mistere kombante.

…  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

2/3

She combs with comb that

is golden, And sings a weird refrain That steeps in a deadly

enchantment The listener’s ravished

brain:

Ŝi uzas kombilon el

oro Kaj dume kantas ŝi. Mirige tuŝas al koro Sorĉiga la melodi’.

Ŝi kombas la oran ha-

raron abundan per ora

kombil’, kantante misteran li-

don, ^{5} ravantan kiel sunbril’.

La oran kombilon ŝi

movas kaj kantas tra l’ pura

aero, kaj forto mirinda sin

trovas en tiu ĉi kant’ de l’vespero.

The doomed in his drif-

ting shallop, Is tranced with the sad

sweet tone, He sees not the yawing

breakers, He sees but the maid alo-

ne:

Kaj sopiregon eksen-

tas Ŝipisto dum sia ve-

tur’; Rifaron li ne priaten-

tas, Al monto rigardas li

nur.

Ŝipisto en sia ŝipeto kaptiĝas per stranga

dolor’, la rifon li tute igno-

ras. atentas nur ŝin kun

fervor’.

Ŝipet’ iras sur la rive-

ro, ŝipisto ektremis de l’

kanto, kaj blinda por ĉiu

danĝero rigardas li al la kan-

tanto.

The pitiless billwos engulf

him!- So perish sailor and bark; And this, with her baleful

singing, Is the Lorelei’s gruesome

work.

Mi kredas, ke dronos

finfine Ŝipisto kun sia boat’, Kaj tion kaŭzis feine La Loreleja kantad’.

Mi kredas: la ondoj englutas ^{6} ŝipiston, ŝipeton je l’

fin’, kaj kulpa pri tio nur

estas kantado de la virin’.

Ha, baldaŭ ŝipisto la

bela perdiĝis sub l’ akvo-

turnado; ĝin Lorelej’ faris

kruela, per sia mirinda kan-

tado.

…  …  …  …

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

3/3

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”. - Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_ Christaller , kun foto de li.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun  ĉi  traduk-

version mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .