1/4

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,

Heinrich Heine,

The Lore- lei Lorelej’ Lurleia The Lore- lei Lorelay Lorelejo

tradukita de Mark Twain tradukita de Leopold Elb tradukita de N. N. 01 tradukita de L. W. Garnham tradukita de Hans-Georg Kaiser

tradukita de Joachim Gießner

An ancient legend of the Rhine Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

I cannot divine what it meaneth,

This haunting nameless pain:

A tale of the by-

gone ages Keeps brooding

through my brain:

Ne scias mi, kial mi estas Malgaja en la kor’.

Antikva fabelo restas Por ĉiam en mia memor’.

Ignoro, quid id sibi velit, Tristissimus cur sim, Antiqui aevi fabellam Cur saepe volverim.

I do not know what it signifies.

That I am so sorrowful? A fable of old Times so terrifies,

Leaves my heart so thoughtful.

Min kaptas malgaj’ en la koro, pro kio tia trist’? Fabel’ el antikva foro ne lasas de mi kun persist’.

Malgajon mi sentas en koro, sed kial tia tim’? Legendo el pratempa foro Vagadas

tra mia anim’.

The faint air cools in the gloaming,

And peaceful flows the Rhine,

The thirsty summits are drinking

The sunset’s flooding wine; Vespero jam ekmalheliĝas, Fluadas la Rejn’ en trankvil’, La supro de l’ monto lumiĝas En vespersuna bril’.

Vesperascit et frigescit, Et Rhenus leniter it, Cacumen montis lucescit, Dum Phoebus occidit.

The air is cool and it darkens, And calmly flows the Rhine; The summit of the mountain hearkens In evening sunshine line.

Aere fridetas, trankvilas, malhelas jam la Rejn’. La monto surpinte brilas vespere en rava scen’.

Jam fluas la Rejn’ en malhelo, kaj malvarmetas l’ aer’. Sed brilas la mont’ en orbelo pro suna lum’ de l’ vesper’.

…  …  …  …  …  …

2/4

The loveliest maiden is sitting

High-throned in

yon blue air, Her golden je-

wels are shining,

She combs her golden hair; Belega kna-

bino jen tronas

Kun ora ju-

velar’, La belan

vizaĝon kronas

Mirinde la ora harar’.

Sedet in summo montis

Virgo pulcherrima,

Auro nitet gemma frontis,

Se pectit auricoma.

The most beautiful Maiden entrances Above wonderfully there, Her beautiful golden attire glances, She combs her golden hair.

Tre ĉarma feino sidas, jen supre por ador’; la ora ornamo ridas; ŝi kombas harojn el or’.

Jen supre kabino provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allogas kaj ŝia ora harar’.

She combs with comb that is golden,

And sings a weird refrain

That steeps in a deadly enchantment

The listener’s ravished brain:

Ŝi uzas kombilon el oro

Kaj dume

kantas ŝi. Mirige tuŝas

al koro Sorĉiga la

melodi’.

Aureolo pectine pectit,

Carmen canens procul,

Mirandum id habet modum

Nec non virilem simul.

With golden comb so lustrous, And thereby a song sings, It has a tone so wondrous, That powerful melody rings.

Ŝi kombas per ora kombilo kaj kantas kun pasi’; mirigas min la elbrilo kaj forto de l’ melodi’.

Ŝi kombas ĝin, kantas sorĉige, sirene kantas ŝi per neimagebla, mirige potenca melodi’.

The doomed in his drifting shallop,

Is tranced with the sad sweet tone,

He sees not the yawing breakers,

He sees but the maid alone:

Kaj sopiregon eksentas

Ŝipisto dum sia vetur’;

Rifaron li ne priatentas,

Al monto rigardas li nur.

In cymba navitam mille

Angores feri

tenent, Non videt

scopulos ille,

Ocli non si sursum vident.

The shipper in the little ship It effects with woe sad might; He does not see the rocky slip,

He only regards dreaded height.

Ŝipisto ŝipeton gvidas, lin kaptas ve’ de ekzalt’. Li ja la rifojn ne vidas’, li vidas nur supren sen halt’.

Ŝipiston en eta boato

Turmentas koremoci’. Ne ĝenas lin rifokaskado, rigardas nur supren al ŝi!

…  …  …  …  …  …

3/4

The pitiless billwos engulf him!-

So perish sailor

and bark; And this, with

her baleful singing,

Is the Lorelei’s gruesome work.

Mi kredas, ke dronos finfine Ŝipisto kun sia boat’, Kaj tion kaŭzis feine La Loreleja kantad’.

Opinor undas devorare Nautam

cum navicula, Effecit solo canendo Lurleia id dea.

I believe the turbulent waves Swallow the last shipper and boat; She with her singing craves All to visit her magic moat.

Mi kredas, ke ondoj tiras la ŝipon funden de l’ Rejn’; kaj tio de l’ kant’ eliras de Lorelajsiren’.

Ĝis tiras kun si al Rejnfundo la ondoj lin kun boat’. Nun kuŝas li en la profundo pro Loreleja kantad’.

…  …  …  …  …  …

4/4

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poemtraduko aperis en la kantkolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, ret-adreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.