1/2

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
The Lorelei  Lorelej’  Die Lorelei  Lurleia

tradukita de Mark Twain tradukita de Leopold Elb tradukita de N. N. 01

An ancient legend of the Rhine Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

I cannot divine what it

meaneth, This haunting nameless

pain: A tale of the bygone ages Keeps brooding through

my brain:

Ne scias mi, kial mi

estas Malgaja en la kor’. Antikva fabelo re-

stas Por ĉiam en mia me-

mor’.

Ich weiß nicht, was soll es

bedeuten, daß ich so traurig bin; ein Märchen aus alten

Zeiten, das kommt mir nicht aus

dem Sinn.

Ignoro, quid id sibi

velit, Tristissimus cur

sim, Antiqui aevi fabel-

lam Cur saepe volver-

im.

The faint air cools in the

gloaming, And peaceful flows the

Rhine, The thirsty summits are

drinking The sunset’s flooding wi-

ne; Vespero jam ekmal-

heliĝas, Fluadas la Rejn’ en

trankvil’, La supro de l’ monto

lumiĝas En vespersuna bril’.

Die Luft ist kühl und es

dunkelt, und ruhig fließt der

Rhein; der Gipfel des Berges

funkelt im Abendsonnenschein.

Vesperascit et fri-

gescit, Et Rhenus leniter

it, Cacumen montis lucescit, Dum Phoebus occi-

dit.

The loveliest maiden is

sitting High-throned in yon blue

air, Her golden jewels are shi-

ning, She combs her golden

hair; Belega knabino jen

tronas Kun ora juvelar’, La belan vizaĝon

kronas Mirinde la ora ha-

rar’.

Die schönste Jungfrau

sitzet dort oben wunderbar, ihr goldnes Geschmeide

blitzet, sie kämmt ihr goldenes

Haar.

Sedet in summo

montis Virgo pulcherrima, Auro nitet gemma frontis, Se pectit auricoma.

She combs with comb

that is golden, And sings a weird refrain That steeps in a deadly

enchantment The listener’s ravished

brain:

Ŝi uzas kombilon el

oro Kaj dume kantas ŝi. Mirige tuŝas al koro Sorĉiga la melodi’.

Sie kämmt es mit goldenem Kamme, und singt ein Lied dabei; das hat eine wundersa-

me, gewaltige Melodei.

Aureolo pectine

pectit, Carmen canens procul, Mirandum id habet modum Nec non virilem si-

mul.

…  …  …  …

2/2

The doomed in his drif-

ting shallop, Is tranced with the sad

sweet tone, He sees not the yawing

breakers, He sees but the maid alo-

ne:

Kaj sopiregon ek-

sentas Ŝipisto dum sia ve-

tur’; Rifaron li ne pria-

tentas, Al monto rigardas li

nur.

Den Schiffer im kleinen

Schiffe ergreift es mit wildem

Weh; er schaut nicht die Fel-

senriffe, er schaut nur hinauf in

die Höh.

In cymba navitam

mille Angores feri tenent, Non videt scopulos

ille, Ocli non si sursum vident.

The pitiless billwos en-

gulf him!- So perish sailor and bark; And this, with her baleful

singing, Is the Lorelei’s gruesome

work.

Mi kredas, ke dronos

finfine Ŝipisto kun sia

boat’, Kaj tion kaŭzis feine La Loreleja kantad’.

Ich glaube, die Wellen

verschlingen am Ende Schiffer und

Kahn; und das hat mit ihrem

Singen die Lorelei getan.

Opinor undas de-

vorare Nautam cum navi-

cula, Effecit solo canen-

do Lurleia id dea.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_ lorelei-notenblatt_ 300493. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

http://www.poezio.net/version?poem-id=2&version-id=11,71,2,179