1/3

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

Lorelejo The Lorelei Lurleia The Lorelei [Ne scias mi, kio okazis]

tradukita de Joachim Gießner tradukita de Mark Twain tradukita de N. N. 01 tradukita de L. W. Garnham tradukita de Paul Gottfried Christaller

An ancient legend of the Rhine El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

Malgajon mi sentas en ko-

ro, sed kial tia tim’? Legendo el pratempa foro Vagadas tra mia anim’.

I cannot divine what it meaneth, This haunting nameless pain: A tale of the bygone ages Keeps brooding through my

brain:

Ignoro, quid id sibi velit, Tristissimus cur sim, Antiqui aevi fabellam Cur saepe volverim.

I do not know what it signifies. That I am so sorrowful? A fable of old Times so terrifies, Leaves my heart so thoughtful.

Ne scias mi, kio okazis al mia tristema kor’: Antikva legendo min kap-

tis, ne cedas el mia memor’.

Jam fluas la Rejn’ en mal-

helo, kaj malvarmetas l’ aer’. Sed brilas la mont’ en or-

belo pro suna lum’ de l’ vesper’.

The faint air cools in the glo-

aming, And peaceful flows the Rhine, The thirsty summits are drin-

king The sunset’s flooding wine; Vesperascit et frigescit, Et Rhenus leniter it, Cacumen montis luces-

cit, Dum Phoebus occidit.

The air is cool and it darkens, And calmly flows the Rhine; The summit of the mountain he-

arkens In evening sunshine line.

La Rejno fluadas trankvile murmuras kiel mister’, la supron ŝtonegan orumas sunbriloj de la vesper’.

Jen supre kabino provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allogas kaj ŝia ora harar’.

The loveliest maiden is sitting High-throned in yon blue air, Her golden jewels are shining, She combs her golden hair; Sedet in summo montis Virgo pulcherrima, Auro nitet gemma fron-

tis, Se pectit auricoma.

The most beautiful Maiden ent-

rances Above wonderfully there, Her beautiful golden attire glan-

ces, She combs her golden hair.

Plej bela virgino jen sidas mirinda sur la montet’ kaj ŝia oraĵo radias, ^{4} ŝi logas kiel magnet’.

…  …  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

2/3

Ŝi kombas ĝin, kantas

sorĉige, sirene kantas ŝi per neimagebla, mirige potenca melodi’.

She combs with comb that is gol-

den, And sings a weird refrain That steeps in a deadly enchant-

ment The listener’s ravished brain:

Aureolo pectine pectit, Carmen canens procul, Mirandum id habet mo-

dum Nec non virilem simul.

With golden comb so lustrous, And thereby a song sings, It has a tone so wondrous, That powerful melody rings.

Ŝi kombas la oran hararon abundan per ora kombil’, kantante misteran lidon, ^{5} ravantan kiel sunbril’.

Ŝipiston en eta boato Turmentas koremoci’. Ne ĝenas lin rifo-kaskado, rigardas nur supren al ŝi!

The doomed in his drifting shal-

lop, Is tranced with the sad sweet to-

ne, He sees not the yawing breakers, He sees but the maid alone:

In cymba navitam mille Angores feri tenent, Non videt scopulos ille, Ocli non si sursum vi-

dent.

The shipper in the little ship It effects with woe sad might; He does not see the rocky slip, He only regards dreaded height.

Ŝipisto en sia ŝipeto

kaptiĝas per stranga do-

lor’, la rifon li tute ignoras. atentas nur ŝin kun fervor’.

Ĝis tiras kun si al Rejn-

fundo la ondoj lin kun boat’. Nun kuŝas li en la profun-

do pro Loreleja kantad’.

The pitiless billwos engulf him!- So perish sailor and bark; And this, with her baleful sin-

ging, Is the Lorelei’s gruesome work.

Opinor undas devorare Nautam cum navicula, Effecit solo canendo Lurleia id dea.

I believe the turbulent waves Swallow the last shipper and

boat; She with her singing craves All to visit her magic moat.

Mi kredas: la ondoj englu-

tas ^{6} ŝipiston, ŝipeton je l’ fin’, kaj kulpa pri tio nur estas kantado de la virin’.

…  …  …  …  …

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

3/3

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poem-traduko aperis en la kant-kolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, retadreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”. - Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_Christaller , kun foto de li.