1/3

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,

Heinrich Heine,

Lorelejo [Ne sci- as mi, kio okazis] Lurleia The Lorelei Lorelej’

tradukita de Joachim Gießner tradukita de Paul Gottfried Christaller tradukita de N. N. 01 tradukita de L. W. Garnham tradukita de Leopold Elb

El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

Malgajon mi sentas en koro,

sed kial tia tim’? Legendo el pra-

tempa foro Vagadas tra mia

anim’.

Ne scias mi, kio

okazis al mia tristema

kor’: Antikva legendo

min kaptis, ne cedas el mia

memor’.

Ignoro, quid id

sibi velit, Tristissimus

cur sim, Antiqui aevi fa-

bellam Cur saepe vol-

verim.

I do not know what it

signifies. That I am so sorrow-

ful? A fable of old Times

so terrifies, Leaves my heart so

thoughtful.

Ne scias mi, kial mi estas Malgaja en la kor’. Antikva fabelo restas Por ĉiam en mia memor’.

Jam fluas la Rejn’ en malhelo,

kaj malvarmetas

l’ aer’. Sed brilas la

mont’ en orbelo

pro suna lum’ de l’ vesper’.

La Rejno fluadas

trankvile murmuras kiel

mister’, la supron

ŝtonegan orumas

sunbriloj de la vesper’.

Vesperascit et

frigescit, Et Rhenus leni-

ter it, Cacumen mon-

tis lucescit, Dum Phoebus

occidit.

The air is cool and it

darkens, And calmly flows the

Rhine; The summit of

the mountain hearkens

In evening sunshine line.

Vespero jam ekmalheliĝas, Fluadas la Rejn’ en trankvil’, La supro de l’ monto lumiĝas En vespersuna bril’.

…  …  …  …  …

2/3

Jen supre kabino

provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco al-

logas kaj ŝia ora ha-

rar’.

Plej bela virgino

jen sidas mirinda sur la

montet’ kaj ŝia oraĵo ra-

dias, ^{4} ŝi logas kiel ma-

gnet’.

Sedet in summo

montis Virgo pulcher-

rima, Auro nitet

gemma frontis,

Se pectit auricoma.

The most beautiful Maiden entrances Above wonderfully

there, Her beautiful golden attire glances, She combs her golden

hair.

Belega knabino jen tronas Kun ora juve-

lar’, La belan vizaĝon kronas Mirinde la ora harar’.

Ŝi kombas ĝin, kantas sorĉige,

sirene kantas ŝi per neimagebla,

mirige potenca melodi’.

Ŝi kombas la

oran hararon abundan per ora

kombil’, kantante mi-

steran lidon,

5

ravantan kiel sunbril’.

Aureolo pectine

pectit, Carmen canens

procul, Mirandum

id habet modum

Nec non virilem simul.

With golden comb so

lustrous, And thereby a song

sings, It has a tone so won-

drous, That powerful melo-

dy rings.

Ŝi uzas kombilon el oro Kaj dume kantas ŝi. Mirige tuŝas al koro Sorĉiga la melo-

di’.

Ŝipiston en eta

boato Turmentas kore-

moci’. Ne ĝenas lin rifo-

kaskado, rigardas nur su-

pren al ŝi!

Ŝipisto en sia

ŝipeto kaptiĝas per

stranga dolor’,

la rifon li tute

ignoras. atentas nur ŝin

kun fervor’.

In cymba navit-

am mille Angores feri

tenent, Non videt sco-

pulos ille, Ocli non si sur-

sum vident.

The shipper in the little ship It effects with woe sad might; He does not see the rocky slip, He only regards dreaded height.

Kaj sopiregon eksentas Ŝipisto dum sia vetur’; Rifaron li ne priatentas, Al monto rigardas li nur.

Ĝis tiras kun si

al Rejn-fundo la ondoj lin kun

boat’. Nun kuŝas li en

la profundo pro Loreleja kan-

tad’.

Mi kredas: la ondoj englutas

6

ŝipiston, ŝipeton

je l’ fin’, kaj kulpa pri tio

nur estas kantado de la vi-

rin’.

Opinor undas

devorare Nautam cum

navicula, Effecit solo ca-

nendo Lurleia id dea.

I believe the turbulent waves Swallow the last shipper and boat; She with her singing

craves All to visit her magic

moat.

Mi kredas, ke dronos finfine

Ŝipisto kun sia boat’, Kaj tion kaŭzis feine La Loreleja kantad’.

…  …  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

3/3

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poemtraduko aperis en la kant-kolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, retadreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”.

- Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_ Christaller , kun foto de li.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

http://www.poezio.net/version?poem-id=2&version-id=1115,1116,179,14,71