1/5

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,

LorelejoLurleiaThe Lorelei Lorelej’Lorelej Die Lo- relei LorelayThe Lorelei

tradukita de Joa- chim Gießner tradukita de N. N. 01 tradukita de L. W. Garnham tradukita de Leo- pold Elb tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof tradukita de Hans- Georg Kaiser

tradukita de Mark Twain

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina tradukversio de Leopold Elb.

An ancient legend of the Rhine

Malgajon mi sentas en koro,

sed kial tia tim’?

Legendo el pratempa foro

Vagadas tra mia anim’.

Ignoro, quid id sibi velit, Tristissimus cur sim, Antiqui aevi fabellam Cur saepe volverim.

I do not know what it signifies. That I am so sorrowful? A fable of old Times so terrifies, Leaves my heart so thoughtful.

Ne scias mi, kial mi estas Malgaja en la kor’. Antikva fabelo restas Por ĉiam en mia memor’.

Ne scias mi, kial subita malgaj’ en la koro naskiĝis; el tempo jam enterigita legendo al mi reviviĝis.

Ich weiß nicht, was soll es bedeuten, daß ich so traurig bin;

ein Märchen aus alten Zeiten, das kommt mir nicht aus dem Sinn.

Min kaptas malgaj’ en la koro, pro kio tia trist’? Fabel’ el antikva foro ne lasas de mi kun persist’.

I cannot divine what it meaneth, This haunting nameless pain: A tale of the bygone ages Keeps

brooding through my brain:

…  …  …  …  …  …  …  …

2/5

Jam fluas la Rejn’ en malhelo,

kaj malvarmetas l’ aer’.

Sed brilas la mont’ en orbelo

pro suna lum’ de l’ vesper’.

Vesperascit et frigescit,

Et Rhenus leniter it,

Cacumen montis lucescit,

Dum Phoebus occidit.

The air is cool and it darkens,

And calmly flows the Rhine;

The summit of the mountain hearkens

In evening sunshine line.

Vespero jam ekmalheliĝas,

Fluadas la Rejn’ en trankvil’,

La supro de l’ monto lumiĝas

En vespersuna bril’.

Jam malvarmetiĝas l’ aero,

la Rejno mallaŭte babilas,

per oro de l’sun’ en vespero

la supro de l’ monto rebrilas.

Die Luft ist kühl und es dunkelt, und ruhig fließt der Rhein; der Gipfel des Berges funkelt im Abendsonnenschein.

Aere fridetas, trankvilas, malhelas jam la Rejn’. La monto surpinte brilas vespere en rava scen’.

The faint air cools in the gloaming, And peaceful flows the Rhine, The thirsty summits are drinking The sunset’s flooding wine;

…  …  …  …  …  …  …  …

3/5

Jen supre kabino provokas

per ora juvelar’,

kaj ŝia beleco allogas

kaj ŝia ora harar’.

Sedet in summo montis

Virgo pulcherrima,

Auro nitet gemma frontis,

Se pectit auricoma.

The most beautiful Maiden entrances

Above wonderfully there,

Her beautiful golden attire glances,

She combs her golden hair.

Belega knabino jen tronas

Kun ora juvelar’,

La belan vizaĝon kronas

Mirinde la ora harar’.

Plej belan knabinon mi vidas:

en ora ornamo brilante,

sur supro de l’ monto ŝi sidas,

la harojn mistere kombante.

Die schönste Jungfrau sitzet dort oben wunderbar, ihr goldnes Geschmeide blitzet, sie kämmt ihr goldenes Haar.

Tre ĉarma feino sidas, jen supre por ador’; la ora ornamo ridas; ŝi kombas harojn el or’.

The loveliest maiden is sitting

Highthroned in yon blue air, Her golden jewels are shining, She combs her golden hair;

Ŝi kombas ĝin, kantas sorĉige,

sirene kantas ŝi

per neimagebla, mirige

potenca melodi’.

Aureolo pectine pectit,

Carmen canens procul,

Mirandum id habet modum

Nec non virilem simul.

With golden comb so lustrous,

And thereby a song sings,

It has a tone so wondrous,

That powerful melody rings.

Ŝi uzas kombilon el oro

Kaj dume kantas ŝi.

Mirige tuŝas al koro

Sorĉiga la melodi’.

La oran kombilon ŝi movas

kaj kantas tra l’ pura aero,

kaj forto mirinda sin trovas

en tiu ĉi kant’ de l’vespero.

Sie kämmt es mit goldenem Kamme, und singt ein Lied dabei; das hat eine wundersame, gewaltige Melodei.

Ŝi kombas per ora kombilo kaj kantas kun pasi’; mirigas min la elbrilo kaj forto de l’ melodi’.

She combs with comb that is golden, And sings a weird refrain

That steeps in a deadly enchantment The listener’s ravished brain:

…  …  …  …  …  …  …  …

4/5

Ŝipiston en eta boato

Turmentas koremoci’.

Ne ĝenas lin rifokaskado,

rigardas nur supren al ŝi!

In cymba navitam mille

Angores feri tenent,

Non videt scopulos ille,

Ocli non si sursum vident.

The shipper in the little ship

It effects with woe sad might;

He does not see the rocky slip,

He only regards dreaded height.

Kaj sopiregon eksentas

Ŝipisto dum sia vetur’;

Rifaron li ne priatentas,

Al monto rigardas li nur.

Ŝipet’ iras sur la rivero,

ŝipisto ektremis de l’ kanto,

kaj blinda por ĉiu danĝero

rigardas li al la kantanto.

Den Schiffer im kleinen Schiffe

ergreift es mit wildem Weh; er schaut nicht die Felsenriffe, er schaut nur hinauf in die Höh.

Ŝipisto ŝipeton gvidas, lin kaptas ve’ de ekzalt’. Li ja la rifojn ne vidas’, li vidas nur supren sen halt’.

The doomed in his drifting shallop, Is tranced with the sad sweet tone, He sees not the yawing breakers, He sees but the maid alone:

Ĝis tiras kun si al Rejnfundo

la ondoj lin kun boat’.

Nun kuŝas li en la profundo

pro Loreleja kantad’.

Opinor undas devorare

Nautam cum navicula,

Effecit solo canendo

Lurleia id dea.

I believe the turbulent waves

Swallow the last shipper and boat;

She with her singing craves

All to visit her magic moat.

Mi kredas, ke dronos finfine

Ŝipisto kun sia boat’,

Kaj tion kaŭzis feine

La Loreleja kantad’.

Ha, baldaŭ ŝipisto la bela

perdiĝis sub l’ akvoturnado;

ĝin Lorelej’ faris kruela,

per sia mirinda kantado.

Ich glaube, die Wellen verschlingen am Ende Schiffer und Kahn; und das hat mit ihrem Singen die Lorelei getan.

Mi kredas, ke ondoj tiras la ŝipon funden de l’ Rejn’; kaj tio de l’ kant’ eliras

de Lorelajsiren’.

The pitiless billwos engulf him!- So perish sailor and bark; And this, with her baleful singing, Is the Lorelei’s gruesome work.

…  …  …  …  …  …  …  …

5/5

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-

17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poemtraduko aperis en la kantkolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, retadreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), nro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-

17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun ĉi tradukversion mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_ lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_ lorelei-notenblatt_ 300493. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

http://www.poezio.net/version?poem-id=2&version-id=1115,179,14,71,565,2,564,11