1/3

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Lorelejo  Die Lorelei  Lorelay  Lorelej

übersetzt von Joachim Gießner übersetzt von Hans-Georg Kaiser übersetzt von Ludwig Lazarus Zamenhof

Malgajon mi sentas

en koro, sed kial tia tim’? Legendo el pratempa

foro Vagadas tra mia

anim’.

Ich weiß nicht, was soll es

bedeuten, daß ich so traurig bin; ein Märchen aus alten

Zeiten, das kommt mir nicht aus

dem Sinn.

Min kaptas malgaj’ en la koro, pro kio tia trist’? Fabel’ el antikva foro ne lasas de mi kun

persist’.

Ne scias mi, kial sub-

ita malgaj’ en la koro

naskiĝis; el tempo jam enteri-

gita legendo al mi revi-

viĝis.

Jam fluas la Rejn’ en

malhelo, kaj malvarmetas l’

aer’. Sed brilas la mont’ en

orbelo pro suna lum’ de l’

vesper’.

Die Luft ist kühl und es

dunkelt, und ruhig fließt der

Rhein; der Gipfel des Berges fun-

kelt im Abendsonnenschein.

Aere fridetas, trank-

vilas, malhelas jam la Re-

jn’. La monto surpinte

brilas vespere en rava scen’.

Jam malvarmetiĝas l’

aero, la Rejno mallaŭte ba-

bilas, per oro de l’sun’ en

vespero la supro de l’ monto

rebrilas.

Jen supre kabino pro-

vokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allogas kaj ŝia ora harar’.

Die schönste Jungfrau sit-

zet dort oben wunderbar, ihr goldnes Geschmeide

blitzet, sie kämmt ihr goldenes

Haar.

Tre ĉarma feino sidas, jen supre por ador’; la ora ornamo ridas; ŝi kombas harojn el

or’.

Plej belan knabinon mi vidas: en ora ornamo bri-

lante, sur supro de l’ monto

ŝi sidas, la harojn mistere kombante.

Ŝi kombas ĝin, kantas

sorĉige, sirene kantas ŝi per neimagebla, miri-

ge potenca melodi’.

Sie kämmt es mit goldenem Kamme, und singt ein Lied dabei; das hat eine wundersame, gewaltige Melodei.

Ŝi kombas per ora

kombilo kaj kantas kun pasi’; mirigas min la elbrilo kaj forto de l’ melodi’.

La oran kombilon ŝi

movas kaj kantas tra l’ pura

aero, kaj forto mirinda sin

trovas en tiu ĉi kant’ de l’vespero.

…  …  …  …

2/3

Ŝipiston en eta boato Turmentas koremo-

ci’. Ne ĝenas lin rifo-

kaskado, rigardas nur supren

al ŝi!

Den Schiffer im kleinen

Schiffe ergreift es mit wildem

Weh; er schaut nicht die Felsen-

riffe, er schaut nur hinauf in die

Höh.

Ŝipisto ŝipeton gvi-

das, lin kaptas ve’ de ek-

zalt’. Li ja la rifojn ne vi-

das’, li vidas nur supren sen halt’.

Ŝipet’ iras sur la rive-

ro, ŝipisto ektremis de l’

kanto, kaj blinda por ĉiu

danĝero rigardas li al la kan-

tanto.

Ĝis tiras kun si al

Rejn-fundo la ondoj lin kun

boat’. Nun kuŝas li en la

profundo pro Loreleja kantad’.

Ich glaube, die Wellen

verschlingen am Ende Schiffer und

Kahn; und das hat mit ihrem

Singen die Lorelei getan.

Mi kredas, ke ondoj

tiras la ŝipon funden de l’

Rejn’; kaj tio de l’ kant’ eli-

ras de Lorelaj-siren’.

Ha, baldaŭ ŝipisto la

bela perdiĝis sub l’ akvo-

turnado; ĝin Lorelej’ faris

kruela, per sia mirinda kan-

tado.

…  …  …  …

3/3

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Die Lorelei” von Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) ins Esperanto durch Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poem-traduko aperis en la kantkolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, ret-adreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro

30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Verfasser dieses deutschen Gedichtes ist Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), veröffentlicht 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_ lorelei-notenblatt_ 300493. html .

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Die Lorelei” von Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) ins Esperanto durch Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Die Lorelei” von Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) ins Esperanto durch Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun  ĉi  traduk-

version mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .