1/3

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,

Heinrich Heine,

Lorelejo Lorelay  Lorelej  Lorelej’ The Lorelei

tradukita de Joachim Gießner tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof tradukita de Leopold Elb tradukita de L. W. Garnham

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

Malgajon mi sentas en koro,

sed kial tia tim’? Legendo el pra-

tempa foro Vagadas tra mia

anim’.

Min kaptas malgaj’ en la koro,

pro kio tia trist’? Fabel’ el antikva

foro ne lasas de mi

kun persist’.

Ne scias mi, kial

subita malgaj’ en la ko-

ro naskiĝis; el tempo jam en-

terigita legendo al mi re-

viviĝis.

Ne scias mi, kial mi estas Malgaja en la kor’. Antikva fabelo restas Por ĉiam en mia memor’.

I do not know what it signifies. That I am so sorrow-

ful? A fable of old Times so terrifies, Leaves my heart so thoughtful.

Jam fluas la Rejn’ en malhelo,

kaj malvarmetas

l’ aer’. Sed brilas la

mont’ en orbelo

pro suna lum’ de l’ vesper’.

Aere fridetas,

trankvilas, malhelas jam la

Rejn’. La monto sur-

pinte brilas vespere en rava

scen’.

Jam malvarme-

tiĝas l’ aero, la Rejno mal-

laŭte babilas,

per oro de l’sun’

en vespero la supro de l’

monto rebrilas.

Vespero jam ekmalheliĝas, Fluadas la Rejn’ en trankvil’, La supro de l’ monto lumiĝas En vespersuna bril’.

The air is cool and it

darkens, And calmly flows the

Rhine; The summit of the mountain hearkens In evening sunshine

line.

Jen supre kabino

provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco al-

logas kaj ŝia ora ha-

rar’.

Tre ĉarma feino

sidas, jen supre por ad-

or’; la ora ornamo ri-

das; ŝi kombas harojn

el or’.

Plej belan knabinon mi vidas:

en ora ornamo

brilante, sur supro de l’

monto ŝi sidas,

la harojn mistere kombante.

Belega knabino jen tronas Kun ora juvelar’, La belan vizaĝon kronas

Mirinde la ora harar’.

The most beautiful Maiden entrances Above wonderfully

there, Her beautiful golden attire glances, She combs her golden hair.

…  …  …  …  …

2/3

Ŝi kombas ĝin, kantas sorĉige,

sirene kantas ŝi per neimagebla,

mirige potenca melodi’.

Ŝi kombas per

ora kombilo kaj kantas kun

pasi’; mirigas min la

elbrilo kaj forto de l’

melodi’.

La oran kombi-

lon ŝi movas kaj kantas tra l’

pura aero, kaj forto mirin-

da sin trovas en tiu ĉi kant’ de

l’vespero.

Ŝi uzas kombi-

lon el oro Kaj dume kan-

tas ŝi. Mirige tuŝas al

koro Sorĉiga la melo-

di’.

With golden comb so lustrous, And thereby a song

sings, It has a tone so won-

drous, That powerful melody rings.

Ŝipiston en eta

boato Turmentas kore-

moci’. Ne ĝenas lin rifo-

kaskado, rigardas nur su-

pren al ŝi!

Ŝipisto ŝipeton

gvidas, lin kaptas ve’ de

ekzalt’. Li ja la rifojn ne

vidas’, li vidas nur

supren sen halt’.

Ŝipet’ iras sur la

rivero, ŝipisto ektremis

de l’ kanto, kaj blinda por

ĉiu danĝero rigardas li al la

kantanto.

Kaj sopiregon

eksentas Ŝipisto dum sia

vetur’; Rifaron li ne

priatentas, Al monto rigar-

das li nur.

The shipper in the little ship It effects with woe sad might; He does not see the rocky slip, He only regards dreaded height.

Ĝis tiras kun si al Rejnfundo

la ondoj lin kun

boat’. Nun kuŝas li en

la profundo pro Loreleja kan-

tad’.

Mi kredas, ke on-

doj tiras la ŝipon funden

de l’ Rejn’; kaj tio de l’ kant’

eliras de Lorelaj-siren’.

Ha, baldaŭ ŝipisto la bela

perdiĝis sub l’ akvoturnado;

ĝin Lorelej’ faris

kruela, per sia mirinda

kantado.

Mi kredas, ke dronos finfine

Ŝipisto kun sia

boat’, Kaj tion kaŭzis

feine La Loreleja kan-

tad’.

I believe the turbulent waves Swallow the last shipper and boat;

She with her singing

craves All to visit her magic

moat.

…  …  …  …  …

3/3

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poemtraduko aperis en la kant-kolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, retadreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun ĉi tradukversion mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880