1/4

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

[Ne scias mi, kio okazis] The Lorelei Lorelej Lorelejo

The Lorelei

tradukita de Paul Gottfried Christaller tradukita de Mark Twain tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof tradukita de Joachim Gießner

tradukita de L. W. Garnham

El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

An ancient legend of the Rhine

Ne scias mi, kio okazis al mia tristema kor’: Antikva legendo min kap-

tis, ne cedas el mia memor’.

I cannot divine what it mea-

neth, This haunting nameless pain: A tale of the bygone ages Keeps brooding through my

brain:

Ne scias mi, kial subita malgaj’ en la koro na-

skiĝis; el tempo jam enterigita legendo al mi reviviĝis.

Malgajon mi sentas en ko-

ro, sed kial tia tim’? Legendo el pratempa foro Vagadas tra mia anim’.

I do not know what it signifies. That I am so sorrowful? A fable of old Times so terrifies, Leaves my heart so thoughtful.

La Rejno fluadas trankvile murmuras kiel mister’, la supron ŝtonegan oru-

mas sunbriloj de la vesper’.

The faint air cools in the glo-

aming, And peaceful flows the Rhine, The thirsty summits are drin-

king The sunset’s flooding wine; Jam malvarmetiĝas l’ ae-

ro, la Rejno mallaŭte babilas, per oro de l’sun’ en vespe-

ro la supro de l’ monto rebri-

las.

Jam fluas la Rejn’ en mal-

helo, kaj malvarmetas l’ aer’. Sed brilas la mont’ en or-

belo pro suna lum’ de l’ vesper’.

The air is cool and it darkens, And calmly flows the Rhine; The summit of the mountain he-

arkens In evening sunshine line.

…  …  …  …  …

2/4

Plej bela virgino jen sidas mirinda sur la montet’ kaj ŝia oraĵo radias, ^{4} ŝi logas kiel magnet’.

The loveliest maiden is sitting High-throned in yon blue air, Her golden jewels are shining, She combs her golden hair; Plej belan knabinon mi vi-

das: en ora ornamo brilante, sur supro de l’ monto ŝi si-

das, la harojn mistere komban-

te.

Jen supre kabino provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allogas kaj ŝia ora harar’.

The most beautiful Maiden ent-

rances Above wonderfully there, Her beautiful golden attire glan-

ces, She combs her golden hair.

Ŝi kombas la oran hararon abundan per ora kombil’, kantante misteran lidon, ^{5} ravantan kiel sunbril’.

She combs with comb that is

golden, And sings a weird refrain That steeps in a deadly en-

chantment The listener’s ravished brain:

La oran kombilon ŝi movas kaj kantas tra l’ pura aero, kaj forto mirinda sin tro-

vas en tiu ĉi kant’ de

l’vespero.

Ŝi kombas ĝin, kantas

sorĉige, sirene kantas ŝi per neimagebla, mirige potenca melodi’.

With golden comb so lustrous, And thereby a song sings, It has a tone so wondrous, That powerful melody rings.

Ŝipisto en sia ŝipeto kaptiĝas per stranga do-

lor’, la rifon li tute ignoras. atentas nur ŝin kun fer-

vor’.

The doomed in his drifting shal-

lop, Is tranced with the sad sweet to-

ne, He sees not the yawing breakers, He sees but the maid alone:

Ŝipet’ iras sur la rivero, ŝipisto ektremis de l’ kan-

to, kaj blinda por ĉiu danĝero rigardas li al la kantanto.

Ŝipiston en eta boato Turmentas koremoci’. Ne ĝenas lin rifo-kaskado, rigardas nur supren al ŝi!

The shipper in the little ship It effects with woe sad might; He does not see the rocky slip, He only regards dreaded height.

…  …  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

3/4

Mi kredas: la ondoj englu-

tas ^{6} ŝipiston, ŝipeton je l’ fin’, kaj kulpa pri tio nur estas kantado de la virin’.

The pitiless billwos engulf him!- So perish sailor and bark; And this, with her baleful sin-

ging, Is the Lorelei’s gruesome work.

Ha, baldaŭ ŝipisto la bela perdiĝis sub l’ akvoturna-

do; ĝin Lorelej’ faris kruela, per sia mirinda kantado.

Ĝis tiras kun si al Rejn-

fundo la ondoj lin kun boat’. Nun kuŝas li en la profun-

do pro Loreleja kantad’.

I believe the turbulent waves Swallow the last shipper and

boat; She with her singing craves All to visit her magic moat.

…  …  …  …  …

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

4/4

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”. - Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_Christaller , kun foto de li.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun ĉi tradukversion mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poem-traduko aperis en la kant-kolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, ret-adreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880