1/4

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,

[Ne scias mi, kio okazis] The Lorelei Lorelej  Die Lorelei Lorelejo

tradukita de Paul Gottfried Christaller tradukita de Mark Twain tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof tradukita de Joachim Gießner

El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

An ancient legend of the Rhine

Ne scias mi, kio

okazis al mia tristema

kor’: Antikva legendo

min kaptis, ne cedas el mia

memor’.

I cannot divine what it meaneth,

This haunting na-

meless pain: A tale of the bygo-

ne ages Keeps brooding

through my brain:

Ne scias mi, kial

subita malgaj’ en

la koro naskiĝis;

el tempo jam

enterigita legendo al mi

reviviĝis.

Ich weiß nicht, was soll es bedeuten,

daß ich so traurig

bin; ein Märchen aus al-

ten Zeiten, das kommt mir

nicht aus dem Sinn.

Malgajon mi sentas en koro,

sed kial tia

tim’? Legendo el pra-

tempa foro Vagadas tra mia

anim’.

La Rejno fluadas trankvile

murmuras kiel

mister’, la supron

ŝtonegan orumas

sunbriloj de la vesper’.

The faint air cools

in the gloaming, And peaceful flows

the Rhine, The thirsty sum-

mits are drinking

The sunset’s flooding wine; Jam malvarme-

tiĝas l’ aero, la Rejno mal-

laŭte babilas,

per oro de l’sun’

en vespero la supro de l’

monto rebrilas.

Die Luft ist kühl

und es dunkelt, und ruhig fließt der

Rhein; der Gipfel des Ber-

ges funkelt im Abendsonnen-

schein.

Jam fluas la Rejn’ en malhelo,

kaj malvarmetas l’ aer’.

Sed brilas la mont’ en orbelo

pro suna lum’ de l’ vesper’.

…  …  …  …  …

2/4

Plej bela virgino

jen sidas mirinda sur la

montet’ kaj ŝia oraĵo ra-

dias, ^{4} ŝi logas kiel ma-

gnet’.

The loveliest mai-

den is sitting High-throned in

yon blue air, Her golden jewels

are shining, She combs her gol-

den hair; Plej belan knabinon mi vidas: en ora ornamo brilante, sur supro de l’ monto ŝi sidas, la harojn mistere kombante.

Die schönste Jungfrau sitzet dort oben wunder-

bar, ihr goldnes Geschmeide blitzet,

sie kämmt ihr goldenes Haar.

Jen supre kabino provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allogas kaj ŝia ora harar’.

Ŝi kombas la oran hararon

abundan per

ora kombil’, kantante mi-

steran lidon,

5

ravantan kiel sunbril’.

She combs with comb that is golden,

And sings a weird

refrain That steeps in a

deadly enchantment

The listener’s ravished brain:

La oran kombilon ŝi movas kaj kantas tra l’ pura aero, kaj forto mirinda sin trovas en tiu ĉi kant’ de l’vespero.

Sie kämmt es mit goldenem Kamme,

und singt ein Lied

dabei; das hat eine wundersame, gewaltige Melodei.

Ŝi kombas ĝin, kantas sorĉige, sirene kantas ŝi per neimagebla, mirige potenca melo-

di’.

Ŝipisto en sia

ŝipeto kaptiĝas per

stranga dolor’,

la rifon li tute

ignoras. atentas nur ŝin

kun fervor’.

The doomed in his

drifting shallop, Is tranced with the

sad sweet tone, He sees not the ya-

wing breakers, He sees but the

maid alone:

Ŝipet’ iras sur la rivero, ŝipisto ektremis de l’ kanto, kaj blinda por ĉiu danĝero rigardas li al la kantanto.

Den Schiffer im kleinen Schiffe ergreift es mit wildem Weh; er schaut nicht die Felsenriffe, er schaut nur hinauf in die Höh.

Ŝipiston en eta boato Turmentas koremoci’. Ne ĝenas lin rifo-kaskado, rigardas nur supren al ŝi!

…  …  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

3/4

Mi kredas: la ondoj englutas ^{6}

ŝipiston, ŝipeton

je l’ fin’, kaj kulpa pri tio

nur estas kantado de la

virin’.

The pitiless billwos engulf him!- So perish sailor and

bark; And this, with her baleful singing, Is the Lorelei’s gruesome work.

Ha, baldaŭ ŝipisto la bela perdiĝis sub l’ akvoturnado;

ĝin Lorelej’ faris kruela, per sia mirinda kantado.

Ich glaube, die Wellen verschlingen am Ende Schiffer und Kahn; und das hat mit ihrem Singen die Lorelei getan.

Ĝis tiras kun si al Rejnfundo la ondoj lin kun boat’. Nun kuŝas li en la profundo pro Loreleja kantad’.

…  …  …  …  …

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

4/4

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”. - Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_ Christaller , kun foto de li.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun ĉi tradukversion mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_ lorelei-notenblatt_ 300493. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poemtraduko aperis en la kant-kolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, retadreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

http://www.poezio.net/version?poem-id=2&version-id=1116,11,565,2,1115