1/3

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
[Ne scias mi, kio okazis] The Lorelei  Die Lorelei  Lorelejo

tradukita de Paul Gottfried Christaller tradukita de L. W. Garnham tradukita de Joachim Gießner

El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

Ne scias mi, kio oka-

zis al mia tristema kor’: Antikva legendo

min kaptis, ne cedas el mia me-

mor’.

I do not know what it si-

gnifies. That I am so sorrowful? A fable of old Times so

terrifies, Leaves my heart so

thoughtful.

Ich weiß nicht, was soll es bedeuten, daß ich so traurig bin; ein Märchen aus alten

Zeiten, das kommt mir nicht aus

dem Sinn.

Malgajon mi sentas en koro, sed kial tia tim’? Legendo el pratem-

pa foro Vagadas tra mia

anim’.

La Rejno fluadas

trankvile murmuras kiel mi-

ster’, la supron ŝtonegan

orumas sunbriloj de la ves-

per’.

The air is cool and it dar-

kens, And calmly flows the

Rhine; The summit of the moun-

tain hearkens In evening sunshine line.

Die Luft ist kühl und es

dunkelt, und ruhig fließt der

Rhein; der Gipfel des Berges

funkelt im Abendsonnenschein.

Jam fluas la Rejn’ en malhelo, kaj malvarmetas l’

aer’. Sed brilas la mont’ en orbelo pro suna lum’ de l’

vesper’.

Plej bela virgino jen

sidas mirinda sur la mon-

tet’ kaj ŝia oraĵo radias,

4

ŝi logas kiel magnet’.

The most beautiful Mai-

den entrances Above wonderfully there, Her beautiful golden atti-

re glances, She combs her golden

hair.

Die schönste Jungfrau

sitzet dort oben wunderbar, ihr goldnes Geschmeide

blitzet, sie kämmt ihr goldenes

Haar.

Jen supre kabino provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allo-

gas kaj ŝia ora harar’.

…  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

2/3

Ŝi kombas la oran

hararon abundan per ora

kombil’, kantante misteran

lidon, ^{5} ravantan kiel sun-

bril’.

With golden comb so lu-

strous, And thereby a song sings, It has a tone so won-

drous, That powerful melody

rings.

Sie kämmt es mit goldenem Kamme, und singt ein Lied dabei; das hat eine wundersa-

me, gewaltige Melodei.

Ŝi kombas ĝin, kantas sorĉige, sirene kantas ŝi per neimagebla, mi-

rige potenca melodi’.

Ŝipisto en sia ŝipeto kaptiĝas per stranga

dolor’, la rifon li tute igno-

ras. atentas nur ŝin kun

fervor’.

The shipper in the little

ship It effects with woe sad

might; He does not see the rocky

slip, He only regards dreaded

height.

Den Schiffer im kleinen

Schiffe ergreift es mit wildem

Weh; er schaut nicht die Fel-

senriffe, er schaut nur hinauf in

die Höh.

Ŝipiston en eta boa-

to Turmentas koremo-

ci’. Ne ĝenas lin rifokaskado, rigardas nur supren

al ŝi!

Mi kredas: la ondoj

englutas ^{6} ŝipiston, ŝipeton je l’

fin’, kaj kulpa pri tio nur

estas kantado de la virin’.

I believe the turbulent

waves Swallow the last shipper

and boat; She with her singing cra-

ves All to visit her magic

moat.

Ich glaube, die Wellen verschlingen am Ende Schiffer und

Kahn; und das hat mit ihrem

Singen die Lorelei getan.

Ĝis tiras kun si al Rejn-fundo la ondoj lin kun

boat’. Nun kuŝas li en la profundo pro Loreleja kan-

tad’.

…  …  …  …

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

3/3

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”. - Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_ Christaller , kun foto de li.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_ lorelei-notenblatt_ 300493. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poem-traduko aperis en la kantkolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, ret-adreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro

30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.