1/3

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

[Ne scias mi, kio okazis] Lurleia The Lorelei

Lorelay

tradukita de Paul Gottfried Christaller tradukita de N. N. 01 tradukita de Mark Twain tradukita de Hans-Georg Kaiser

El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

An ancient legend of the Rhine

Ne scias mi, kio okazis al mia tristema kor’: Antikva legendo min

kaptis, ne cedas el mia me-

mor’.

Ignoro, quid id sibi

velit, Tristissimus cur

sim, Antiqui aevi fabel-

lam Cur saepe volverim.

I cannot divine what it

meaneth, This haunting nameless

pain: A tale of the bygone ages Keeps brooding through

my brain:

Min kaptas malgaj’ en

la koro, pro kio tia trist’? Fabel’ el antikva foro ne lasas de mi kun

persist’.

La Rejno fluadas

trankvile murmuras kiel mi-

ster’, la supron ŝtonegan

orumas sunbriloj de la ves-

per’.

Vesperascit et frige-

scit, Et Rhenus leniter it, Cacumen montis lu-

cescit, Dum Phoebus occi-

dit.

The faint air cools in the

gloaming, And peaceful flows the

Rhine, The thirsty summits are

drinking The sunset’s flooding wi-

ne; Aere fridetas, trankvi-

las, malhelas jam la Rejn’. La monto surpinte

brilas vespere en rava scen’.

Plej bela virgino jen

sidas mirinda sur la mon-

tet’ kaj ŝia oraĵo radias, ^{4} ŝi logas kiel magnet’.

Sedet in summo

montis Virgo pulcherrima, Auro nitet gemma

frontis, Se pectit auricoma.

The loveliest maiden is sit-

ting High-throned in yon blue

air, Her golden jewels are shi-

ning, She combs her golden hair; Tre ĉarma feino sidas, jen supre por ador’; la ora ornamo ridas; ŝi kombas harojn el

or’.

Ŝi kombas la oran ha-

raron abundan per ora

kombil’, kantante misteran li-

don, ^{5} ravantan kiel sunbril’.

Aureolo pectine

pectit, Carmen canens pro-

cul, Mirandum id habet

modum Nec non virilem si-

mul.

She combs with comb that

is golden, And sings a weird refrain That steeps in a deadly

enchantment The listener’s ravished

brain:

Ŝi kombas per ora

kombilo kaj kantas kun pasi’; mirigas min la elbrilo kaj forto de l’ melodi’.

…  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la

2/3

Ŝipisto en sia ŝipeto kaptiĝas per stranga

dolor’, la rifon li tute igno-

ras. atentas nur ŝin kun

fervor’.

In cymba navitam

mille Angores feri tenent, Non videt scopulos

ille, Ocli non si sursum

vident.

The doomed in his drifting

shallop, Is tranced with the sad

sweet tone, He sees not the yawing

breakers, He sees but the maid alo-

ne:

Ŝipisto ŝipeton gvi-

das, lin kaptas ve’ de ek-

zalt’. Li ja la rifojn ne vi-

das’, li vidas nur supren sen

halt’.

Mi kredas: la ondoj

englutas ^{6} ŝipiston, ŝipeton je l’

fin’, kaj kulpa pri tio nur

estas kantado de la virin’.

Opinor undas de-

vorare Nautam cum navi-

cula, Effecit solo canendo Lurleia id dea.

The pitiless billwos engulf

him!- So perish sailor and bark; And this, with her baleful

singing, Is the Lorelei’s gruesome

work.

Mi kredas, ke ondoj

tiras la ŝipon funden de l’

Rejn’; kaj tio de l’ kant’ eli-

ras de Lorelaj-siren’.

…  …  …  …

tradukinto Paul Christaller.

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

3/3

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”. - Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_ Christaller , kun foto de li.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)