1/4

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
[Ne scias mi, kio okazis] Lorelej  Lorelay  Lorelejo  The Lorelei The Lorelei  Lurleia

tradukita de Paul Gottfried Christaller tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de Joachim Gießner tradukita de Mark Twain tradukita de L. W. Garnham tradukita de N. N. 01

El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

An ancient legend of the Rhine

Ne scias mi, kio

okazis al mia tristema

kor’: Antikva legendo

min kaptis, ne cedas el mia

memor’.

Ne scias mi, kial

subita malgaj’ en la koro

naskiĝis; el tempo jam ente-

rigita legendo al mi revi-

viĝis.

Min kaptas malgaj’ en la koro, pro kio tia trist’? Fabel’ el antikva

foro ne lasas de mi kun persist’.

Malgajon mi sentas en koro, sed kial tia tim’? Legendo el pratempa foro Vagadas tra mia

anim’.

I cannot divine what it

meaneth, This haunting name-

less pain: A tale of the bygone

ages Keeps brooding through my brain:

I do not know what it

signifies. That I am so sorrowful? A fable of old Times so

terrifies, Leaves my heart so thoughtful.

Ignoro, quid id sibi velit, Tristissimus cur

sim, Antiqui aevi fabellam Cur saepe volver-

im.

La Rejno fluadas

trankvile murmuras kiel mi-

ster’, la supron ŝtonegan

orumas sunbriloj de la ves-

per’.

Jam malvarme-

tiĝas l’ aero, la Rejno mallaŭte

babilas, per oro de l’sun’

en vespero la supro de l’ mon-

to rebrilas.

Aere fridetas, trankvilas, malhelas jam la

Rejn’. La monto surpinte

brilas vespere en rava

scen’.

Jam fluas la Rejn’ en malhelo, kaj malvarmetas l’

aer’. Sed brilas la mont’ en orbelo pro suna lum’ de l’ vesper’.

The faint air cools in the gloaming, And peaceful flows the

Rhine, The thirsty summits are drinking The sunset’s flooding

wine; The air is cool and it

darkens, And calmly flows the

Rhine; The summit of the mountain hearkens In evening sunshine li-

ne.

Vesperascit et frigescit, Et Rhenus leniter it, Cacumen montis lucescit, Dum Phoebus occidit.

…  …  …  …  …  …  …

2/4

Plej bela virgino

jen sidas mirinda sur la

montet’ kaj ŝia oraĵo radi-

as, ^{4} ŝi logas kiel ma-

gnet’.

Plej belan knabi-

non mi vidas: en ora ornamo bri-

lante, sur supro de l’

monto ŝi sidas, la harojn mistere

kombante.

Tre ĉarma feino si-

das, jen supre por ad-

or’; la ora ornamo ri-

das; ŝi kombas harojn el

or’.

Jen supre kabino provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allo-

gas kaj ŝia ora harar’.

The loveliest maiden is

sitting High-throned in yon

blue air, Her golden jewels are

shining, She combs her golden

hair; The most beautiful Maiden entrances Above wonderfully the-

re, Her beautiful golden attire glances, She combs her golden

hair.

Sedet in summo montis Virgo pulcherri-

ma, Auro nitet gemma frontis, Se pectit aurico-

ma.

Ŝi kombas la oran

hararon abundan per ora

kombil’, kantante misteran

lidon, ^{5} ravantan kiel sun-

bril’.

La oran kombilon

ŝi movas kaj kantas tra l’

pura aero, kaj forto mirinda

sin trovas en tiu ĉi kant’ de

l’vespero.

Ŝi kombas per ora

kombilo kaj kantas kun pa-

si’; mirigas min la el-

brilo kaj forto de l’ me-

lodi’.

Ŝi kombas ĝin, kantas sorĉige,

sirene kantas ŝi per neimagebla,

mirige potenca melodi’.

She combs with comb that is golden, And sings a weird re-

frain That steeps in a deadly enchantment The listener’s ravished

brain:

With golden comb so

lustrous, And thereby a song

sings, It has a tone so won-

drous, That powerful melody

rings.

Aureolo pectine pectit, Carmen canens procul, Mirandum id habet modum Nec non virilem simul.

Ŝipisto en sia

ŝipeto kaptiĝas per stran-

ga dolor’, la rifon li tute

ignoras. atentas nur ŝin

kun fervor’.

Ŝipet’ iras sur la

rivero, ŝipisto ektremis de

l’ kanto, kaj blinda por ĉiu

danĝero rigardas li al la

kantanto.

Ŝipisto ŝipeton gvi-

das, lin kaptas ve’ de

ekzalt’. Li ja la rifojn ne vi-

das’, li vidas nur supren

sen halt’.

Ŝipiston en eta

boato Turmentas kore-

moci’. Ne ĝenas lin rifokaskado, rigardas nur supren al ŝi!

The doomed in his drifting shallop, Is tranced with the sad sweet tone, He sees not the yawing

breakers, He sees but the maid

alone:

The shipper in the little

ship It effects with woe sad

might; He does not see the

rocky slip, He only regards dreaded height.

In cymba navitam mille Angores feri tenent, Non videt scopulos ille, Ocli non si sursum vident.

…  …  …  …  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

3/4

Mi kredas: la on-

doj englutas ^{6} ŝipiston, ŝipeton je

l’ fin’, kaj kulpa pri tio

nur estas kantado de la vi-

rin’.

Ha, baldaŭ ŝipisto la bela perdiĝis sub l’ akvoturnado; ĝin Lorelej’ faris kruela, per sia mirinda kantado.

Mi kredas, ke ondoj tiras la ŝipon funden de l’ Rejn’; kaj tio de l’ kant’

eliras de Lorelaj-siren’.

Ĝis tiras kun si al Rejn-fundo la ondoj lin kun

boat’. Nun kuŝas li en la profundo pro Loreleja kan-

tad’.

The pitiless billwos en-

gulf him!- So perish sailor and

bark; And this, with her baleful singing, Is the Lorelei’s grueso-

me work.

I believe the turbulent

waves Swallow the last shipper and boat; She with her singing

craves All to visit her magic

moat.

Opinor undas devorare Nautam cum navicula, Effecit solo canendo Lurleia id dea.

…  …  …  …  …  …  …

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

4/4

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”.

- Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_ Christaller , kun foto de li.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun ĉi tradukversion mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poemtraduko aperis en la kant-kolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, ret-adreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

http://www.poezio.net/version?poem-id=2&version-id=1116,565,564,1115,11,14,179