1/4

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,

[Ne scias mi, kio okazis] Lorelej’ Die Lorelei Lorelejo Lurleia The Lore- lei

tradukita de Paul Gottfried Christaller tradukita de Leopold Elb tradukita de Joachim Gießner tradukita de N. N. 01 tradukita de Mark Twain

El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

An ancient legend of the Rhine

Ne scias mi,

kio okazis al mia triste-

ma kor’: Antikva

legendo min kaptis,

ne cedas el mia memor’.

Ne scias mi, kial mi estas

Malgaja en

la kor’. Antikva

fabelo restas

Por ĉiam en mia memor’.

Ich weiß nicht, was soll es bedeuten,

daß ich so trau-

rig bin; ein Märchen aus

alten Zeiten, das kommt mir

nicht aus dem Sinn.

Malgajon mi sentas en koro,

sed kial tia

tim’? Legendo el

pratempa foro

Vagadas tra mia anim’.

Ignoro, quid id sibi velit, Tristissimus cur sim, Antiqui aevi fabellam Cur saepe volverim.

I cannot divine what it meaneth, This haunting nameless pain: A tale of the bygone ages Keeps brooding through my brain:

La Rejno fluadas trankvile

murmuras kiel mister’,

la supron ŝtonegan orumas

sunbriloj de la vesper’.

Vespero jam ekmalheliĝas,

Fluadas la Rejn’ en trankvil’,

La supro de l’ monto lumiĝas

En vespersuna bril’.

Die Luft ist kühl und es dunkelt,

und ruhig fließt

der Rhein; der Gipfel des

Berges funkelt

im Abendsonnenschein.

Jam fluas la Rejn’ en malhelo,

kaj malvarmetas l’ aer’.

Sed brilas la mont’ en orbelo

pro suna lum’ de l’ vesper’.

Vesperascit et frigescit, Et Rhenus leniter it, Cacumen montis lucescit, Dum Phoebus occidit.

The faint air cools in the gloaming, And peaceful flows the Rhine, The thirsty summits are drinking The sunset’s flooding wine;

…  …  …  …  …  …

2/4

Plej bela virgino jen sidas

mirinda sur la montet’

kaj ŝia oraĵo

radias, ^{4} ŝi logas kiel

magnet’.

Belega knabino jen tronas

Kun ora ju-

velar’, La belan

vizaĝon kronas

Mirinde la ora harar’.

Die schönste Jungfrau sitzet

dort oben wun-

derbar, ihr goldnes

Geschmeide blitzet,

sie kämmt ihr goldenes Haar.

Jen supre kabino provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allogas kaj ŝia ora harar’.

Sedet in summo montis

Virgo pulcherrima, Auro nitet gemma frontis, Se pectit auricoma.

The loveliest maiden is sitting High-throned in yon blue air, Her golden jewels are shining, She combs her golden hair;

Ŝi kombas la oran hararon

abundan per ora kombil’,

kantante misteran lidon, ^{5}

ravantan kiel sunbril’.

Ŝi uzas kombilon el oro

Kaj dume

kantas ŝi. Mirige tuŝas

al koro Sorĉiga la

melodi’.

Sie kämmt es mit goldenem Kamme,

und singt ein

Lied dabei; das hat eine

wundersame,

gewaltige Melodei.

Ŝi kombas ĝin, kantas sorĉige, sirene kantas ŝi per neimagebla, mirige potenca melodi’.

Aureolo pectine pectit, Carmen

canens procul, Mirandum id habet modum Nec non virilem simul.

She combs with comb that is golden, And sings a weird refrain That steeps in a deadly enchantment The listener’s ravished brain:

Ŝipisto en sia

ŝipeto kaptiĝas per

stranga dolor’,

la rifon li tute

ignoras. atentas nur

ŝin kun fervor’.

Kaj sopiregon eksentas

Ŝipisto dum sia vetur’;

Rifaron li ne priatentas,

Al monto rigardas li nur.

Den Schiffer im kleinen Schiffe

ergreift es mit wildem Weh;

er schaut nicht die Felsenriffe,

er schaut nur hinauf in die Höh.

Ŝipiston en eta boato

Turmentas koremoci’. Ne ĝenas lin rifokaskado, rigardas nur supren al ŝi!

In cymba navitam mille Angores feri tenent, Non videt scopulos ille, Ocli non si sursum vident.

The doomed in his drifting shallop, Is tranced with the sad sweet tone, He sees not the yawing breakers, He sees but the maid alone:

…  …  …  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

3/4

Mi kredas: la ondoj englutas

6

ŝipiston, ŝipeton je l’ fin’,

kaj kulpa pri tio nur estas

kantado de la virin’.

Mi kredas, ke dronos finfine

Ŝipisto kun

sia boat’, Kaj tion

kaŭzis feine

La Loreleja kantad’.

Ich glaube, die Wellen verschlingen

am Ende Schiffer und Kahn;

und das hat mit ihrem Singen

die Lorelei getan.

Ĝis tiras kun si al Rejnfundo la ondoj lin kun boat’. Nun kuŝas li en la profundo pro Loreleja kantad’.

Opinor undas devorare

Nautam cum navicula, Effecit solo canendo Lurleia id dea.

The pitiless billwos engulf him!- So perish sailor and bark; And this, with her baleful singing, Is the Lorelei’s gruesome work.

…  …  …  …  …  …

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

4/4

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”. - Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_ Christaller , kun foto de li.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_ lorelei-notenblatt_ 300493. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poemtraduko aperis en la kantkolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, ret-adreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

http://www.poezio.net/version?poem-id=2&version-id=1116,71,2,1115,179,11