1/4

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

[Ne scias mi, kio okazis] Lorelej’ Lorelej The Lorelei Die Lorelei

Lorelejo

tradukita de Paul Gottfried Christaller tradukita de Leopold Elb tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof tradukita de L. W. Garnham tradukita de Joachim Gießner

El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

Ne scias mi, kio okazis al mia tristema kor’: Antikva legendo min

kaptis, ne cedas el mia me-

mor’.

Ne scias mi, kial mi

estas Malgaja en la kor’. Antikva fabelo restas Por ĉiam en mia me-

mor’.

Ne scias mi, kial sub-

ita malgaj’ en la koro na-

skiĝis; el tempo jam enterigi-

ta legendo al mi revi-

viĝis.

I do not know what it signi-

fies. That I am so sorrowful? A fable of old Times so ter-

rifies, Leaves my heart so

thoughtful.

Ich weiß nicht, was soll es

bedeuten, daß ich so traurig bin; ein Märchen aus alten Zei-

ten, das kommt mir nicht aus

dem Sinn.

Malgajon mi sentas

en koro, sed kial tia tim’? Legendo el pratempa

foro Vagadas tra mia

anim’.

La Rejno fluadas

trankvile murmuras kiel mi-

ster’, la supron ŝtonegan

orumas sunbriloj de la ves-

per’.

Vespero jam ekmal-

heliĝas, Fluadas la Rejn’ en

trankvil’, La supro de l’ monto

lumiĝas En vespersuna bril’.

Jam malvarmetiĝas l’

aero, la Rejno mallaŭte ba-

bilas, per oro de l’sun’ en

vespero la supro de l’ monto

rebrilas.

The air is cool and it dar-

kens, And calmly flows the Rhi-

ne; The summit of the moun-

tain hearkens In evening sunshine line.

Die Luft ist kühl und es

dunkelt, und ruhig fließt der Rhein; der Gipfel des Berges fun-

kelt im Abendsonnenschein.

Jam fluas la Rejn’ en

malhelo, kaj malvarmetas l’

aer’. Sed brilas la mont’ en

orbelo pro suna lum’ de l’

vesper’.

…  …  …  …  …  …

2/4

Plej bela virgino jen

sidas mirinda sur la mon-

tet’ kaj ŝia oraĵo radias, ^{4} ŝi logas kiel magnet’.

Belega knabino jen

tronas Kun ora juvelar’, La belan vizaĝon kro-

nas Mirinde la ora harar’.

Plej belan knabinon

mi vidas: en ora ornamo brilan-

te, sur supro de l’ monto

ŝi sidas, la harojn mistere kombante.

The most beautiful Maiden

entrances Above wonderfully there, Her beautiful golden attire

glances, She combs her golden hair.

Die schönste Jungfrau sit-

zet dort oben wunderbar, ihr goldnes Geschmeide

blitzet, sie kämmt ihr goldenes

Haar.

Jen supre kabino pro-

vokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allogas kaj ŝia ora harar’.

Ŝi kombas la oran ha-

raron abundan per ora kom-

bil’, kantante misteran li-

don, ^{5} ravantan kiel sunbril’.

Ŝi uzas kombilon el

oro Kaj dume kantas ŝi. Mirige tuŝas al koro Sorĉiga la melodi’.

La oran kombilon ŝi

movas kaj kantas tra l’ pura

aero, kaj forto mirinda sin

trovas en tiu ĉi kant’ de l’vespero.

With golden comb so lu-

strous, And thereby a song sings, It has a tone so wondrous, That powerful melody

rings.

Sie kämmt es mit golde-

nem Kamme, und singt ein Lied dabei; das hat eine wundersame, gewaltige Melodei.

Ŝi kombas ĝin, kantas

sorĉige, sirene kantas ŝi per neimagebla, miri-

ge potenca melodi’.

Ŝipisto en sia ŝipeto kaptiĝas per stranga

dolor’, la rifon li tute ignoras. atentas nur ŝin kun

fervor’.

Kaj sopiregon eksen-

tas Ŝipisto dum sia ve-

tur’; Rifaron li ne priaten-

tas, Al monto rigardas li

nur.

Ŝipet’ iras sur la rive-

ro, ŝipisto ektremis de l’

kanto, kaj blinda por ĉiu

danĝero rigardas li al la kan-

tanto.

The shipper in the little

ship It effects with woe sad

might; He does not see the rocky

slip, He only regards dreaded

height.

Den Schiffer im kleinen

Schiffe ergreift es mit wildem

Weh; er schaut nicht die Felsen-

riffe, er schaut nur hinauf in die

Höh.

Ŝipiston en eta boato Turmentas koremoci’. Ne ĝenas lin rifo-

kaskado, rigardas nur supren al

ŝi!

…  …  …  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

3/4

Mi kredas: la ondoj

englutas ^{6} ŝipiston, ŝipeton je l’

fin’, kaj kulpa pri tio nur

estas kantado de la virin’.

Mi kredas, ke dronos

finfine Ŝipisto kun sia boat’, Kaj tion kaŭzis feine La Loreleja kantad’.

Ha, baldaŭ ŝipisto la

bela perdiĝis sub l’ akvo-

turnado; ĝin Lorelej’ faris krue-

la, per sia mirinda kanta-

do.

I believe the turbulent wa-

ves Swallow the last shipper

and boat; She with her singing craves All to visit her magic moat.

Ich glaube, die Wellen ver-

schlingen am Ende Schiffer und

Kahn; und das hat mit ihrem Sin-

gen die Lorelei getan.

Ĝis tiras kun si al Rejn-fundo la ondoj lin kun boat’. Nun kuŝas li en la pro-

fundo pro Loreleja kantad’.

…  …  …  …  …  …

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

4/4

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”. - Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_ Christaller , kun foto de li.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun ĉi tradukver-

sion  mi  prenis
el  retejo  http:

// www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_lorelei-notenblatt_ 300493. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poem-traduko aperis en la kantkolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, ret-adreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro

30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

http://www.poezio.net/version?poem-id=2&version-id=1116,71,565,14,2,1115