1/3

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

The Lorelei [Ne scias mi, kio okazis] Lurleia Die Lorelei

Lorelejo

tradukita de L. W. Garnham tradukita de Paul Gottfried Christaller tradukita de N. N. 01 tradukita de Joachim Gießner

El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

I do not know what it signifies. That I am so sorrowful? A fable of old Times so terrifies, Leaves my heart so thoughtful.

Ne scias mi, kio okazis al mia tristema kor’: Antikva legendo min kap-

tis, ne cedas el mia memor’.

Ignoro, quid id sibi velit, Tristissimus cur sim, Antiqui aevi fabellam Cur saepe volverim.

Ich weiß nicht, was soll es bedeu-

ten, daß ich so traurig bin; ein Märchen aus alten Zeiten, das kommt mir nicht aus dem

Sinn.

Malgajon mi sentas en ko-

ro, sed kial tia tim’? Legendo el pratempa foro Vagadas tra mia anim’.

The air is cool and it darkens, And calmly flows the Rhine; The summit of the mountain he-

arkens In evening sunshine line.

La Rejno fluadas trankvile murmuras kiel mister’, la supron ŝtonegan orumas sunbriloj de la vesper’.

Vesperascit et frigescit, Et Rhenus leniter it, Cacumen montis luces-

cit, Dum Phoebus occidit.

Die Luft ist kühl und es dunkelt, und ruhig fließt der Rhein; der Gipfel des Berges funkelt im Abendsonnenschein.

Jam fluas la Rejn’ en mal-

helo, kaj malvarmetas l’ aer’. Sed brilas la mont’ en or-

belo pro suna lum’ de l’ vesper’.

The most beautiful Maiden ent-

rances Above wonderfully there, Her beautiful golden attire glan-

ces, She combs her golden hair.

Plej bela virgino jen sidas mirinda sur la montet’ kaj ŝia oraĵo radias, ^{4} ŝi logas kiel magnet’.

Sedet in summo montis Virgo pulcherrima, Auro nitet gemma fron-

tis, Se pectit auricoma.

Die schönste Jungfrau sitzet dort oben wunderbar, ihr goldnes Geschmeide blitzet, sie kämmt ihr goldenes Haar.

Jen supre kabino provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allogas kaj ŝia ora harar’.

…  …  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro

2/3

With golden comb so lustrous, And thereby a song sings, It has a tone so wondrous, That powerful melody rings.

Ŝi kombas la oran hararon abundan per ora kombil’, kantante misteran lidon, ^{5} ravantan kiel sunbril’.

Aureolo pectine pectit, Carmen canens procul, Mirandum id habet mo-

dum Nec non virilem simul.

Sie kämmt es mit goldenem

Kamme, und singt ein Lied dabei; das hat eine wundersame, gewaltige Melodei.

Ŝi kombas ĝin, kantas

sorĉige, sirene kantas ŝi per neimagebla, mirige potenca melodi’.

The shipper in the little ship It effects with woe sad might; He does not see the rocky slip, He only regards dreaded height.

Ŝipisto en sia ŝipeto

kaptiĝas per stranga do-

lor’, la rifon li tute ignoras. atentas nur ŝin kun fervor’.

In cymba navitam mille Angores feri tenent, Non videt scopulos ille, Ocli non si sursum vi-

dent.

Den Schiffer im kleinen Schiffe ergreift es mit wildem Weh; er schaut nicht die Felsenriffe, er schaut nur hinauf in die Höh.

Ŝipiston en eta boato Turmentas koremoci’. Ne ĝenas lin rifo-kaskado, rigardas nur supren al ŝi!

I believe the turbulent waves Swallow the last shipper and

boat; She with her singing craves All to visit her magic moat.

Mi kredas: la ondoj englu-

tas ^{6} ŝipiston, ŝipeton je l’ fin’, kaj kulpa pri tio nur estas kantado de la virin’.

Opinor undas devorare Nautam cum navicula, Effecit solo canendo Lurleia id dea.

Ich glaube, die Wellen verschlin-

gen am Ende Schiffer und Kahn; und das hat mit ihrem Singen die Lorelei getan.

Ĝis tiras kun si al Rejn-

fundo la ondoj lin kun boat’. Nun kuŝas li en la profun-

do pro Loreleja kantad’.

…  …  …  …  …

aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

3/3

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”. - Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_Christaller , kun foto de li.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_lorelei-notenblatt_ 300493. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poem-traduko aperis en la kant-kolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, retadreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.