1/4

Heinrich Heine,  Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
The Lorelei  Lorelej  Lorelay  Lorelej’  Lorelejo  The Lorelei Lurleia

tradukita de L. W. Garnham tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de Leopold Elb tradukita de Joachim Gießner tradukita de Mark Twain tradukita de N. N. 01

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina tradukversio de Leopold Elb.

An ancient legend of the Rhine

I do not know what it

signifies. That I am so sorrowful? A fable of old Times so

terrifies, Leaves my heart so

thoughtful.

Ne scias mi, kial

subita malgaj’ en la koro

naskiĝis; el tempo jam ente-

rigita legendo al mi revi-

viĝis.

Min kaptas mal-

gaj’ en la koro, pro kio tia trist’? Fabel’ el antikva

foro ne lasas de mi kun

persist’.

Ne scias mi, kial mi estas Malgaja en la

kor’. Antikva fabelo re-

stas Por ĉiam en mia memor’.

Malgajon mi sentas en koro, sed kial tia tim’? Legendo el pratempa foro Vagadas tra mia

anim’.

I cannot divine what it

meaneth, This haunting name-

less pain: A tale of the bygone

ages Keeps brooding through my brain:

Ignoro, quid id sibi velit, Tristissimus cur

sim, Antiqui aevi fabellam Cur saepe volver-

im.

The air is cool and it

darkens, And calmly flows the

Rhine; The summit of the

mountain hearkens In evening sunshine li-

ne.

Jam malvarme-

tiĝas l’ aero, la Rejno mallaŭte

babilas, per oro de l’sun’ en

vespero la supro de l’ mon-

to rebrilas.

Aere fridetas,

trankvilas, malhelas jam la

Rejn’. La monto surpinte

brilas vespere en rava

scen’.

Vespero jam ekmalheliĝas, Fluadas la Rejn’ en trankvil’, La supro de l’ monto lumiĝas En vespersuna

bril’.

Jam fluas la Rejn’ en malhelo, kaj malvarmetas l’

aer’. Sed brilas la mont’ en orbelo pro suna lum’ de l’ vesper’.

The faint air cools in the gloaming, And peaceful flows the

Rhine, The thirsty summits are drinking The sunset’s flooding

wine; Vesperascit et frigescit, Et Rhenus leniter

it, Cacumen montis lucescit, Dum Phoebus occidit.

…  …  …  …  …  …  …

2/4

The most beautiful

Maiden entrances Above wonderfully the-

re, Her beautiful golden

attire glances, She combs her golden

hair.

Plej belan knabinon mi vidas: en ora ornamo bri-

lante, sur supro de l’ monto ŝi sidas, la harojn mistere kombante.

Tre ĉarma feino si-

das, jen supre por ad-

or’; la ora ornamo ri-

das; ŝi kombas harojn el

or’.

Belega knabino jen tronas Kun ora juvelar’, La belan vizaĝon kronas Mirinde la ora ha-

rar’.

Jen supre kabino provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allo-

gas kaj ŝia ora harar’.

The loveliest maiden is

sitting High-throned in yon

blue air, Her golden jewels are

shining, She combs her golden

hair; Sedet in summo montis Virgo pulcherri-

ma, Auro nitet gemma frontis, Se pectit aurico-

ma.

With golden comb so

lustrous, And thereby a song

sings, It has a tone so won-

drous, That powerful melody

rings.

La oran kombilon ŝi movas kaj kantas tra l’ pura aero, kaj forto mirinda sin trovas en tiu ĉi kant’ de l’vespero.

Ŝi kombas per ora kombilo kaj kantas kun pa-

si’; mirigas min la el-

brilo kaj forto de l’ me-

lodi’.

Ŝi uzas kombilon

el oro Kaj dume kantas

ŝi. Mirige tuŝas al ko-

ro Sorĉiga la melodi’.

Ŝi kombas ĝin, kantas sorĉige,

sirene kantas ŝi per neimagebla,

mirige potenca melodi’.

She combs with comb that is golden, And sings a weird re-

frain That steeps in a deadly enchantment The listener’s ravished

brain:

Aureolo pectine pectit, Carmen canens procul, Mirandum id habet modum Nec non virilem simul.

The shipper in the little

ship It effects with woe sad

might; He does not see the

rocky slip, He only regards drea-

ded height.

Ŝipet’ iras sur la rivero, ŝipisto ektremis de l’ kanto, kaj blinda por ĉiu danĝero rigardas li al la kantanto.

Ŝipisto ŝipeton gvi-

das, lin kaptas ve’ de ekzalt’. Li ja la rifojn ne vi-

das’, li vidas nur supren sen halt’.

Kaj sopiregon eksentas Ŝipisto dum sia vetur’; Rifaron li ne priatentas, Al monto rigardas li nur.

Ŝipiston en eta

boato Turmentas kore-

moci’. Ne ĝenas lin rifokaskado, rigardas nur supren al ŝi!

The doomed in his drifting shallop, Is tranced with the sad sweet tone, He sees not the yawing

breakers, He sees but the maid

alone:

In cymba navitam mille Angores feri tenent, Non videt scopulos ille, Ocli non si sursum vident.

…  …  …  …  …  …  …

3/4

I believe the turbulent

waves Swallow the last ship-

per and boat; She with her singing

craves All to visit her magic

moat.

Ha, baldaŭ ŝipisto la bela perdiĝis sub l’ akvoturnado; ĝin Lorelej’ faris kruela, per sia mirinda kantado.

Mi kredas, ke ondoj tiras la ŝipon funden de l’ Rejn’; kaj tio de l’ kant’

eliras de Lorelaj-siren’.

Mi kredas, ke dronos finfine Ŝipisto kun sia boat’, Kaj tion kaŭzis

feine La Loreleja kan-

tad’.

Ĝis tiras kun si al Rejn-fundo la ondoj lin kun

boat’. Nun kuŝas li en la profundo pro Loreleja kan-

tad’.

The pitiless billwos en-

gulf him!- So perish sailor and

bark; And this, with her baleful singing, Is the Lorelei’s grueso-

me work.

Opinor undas devorare Nautam cum navicula, Effecit solo canendo Lurleia id dea.

…  …  …  …  …  …  …

4/4

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun ĉi tradukversion mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poemtraduko aperis en la kant-kolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, ret-adreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)