1/3

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,

The Lorelei Lorelej’ Lorelejo Lorelej  Lurleia

tradukita de L. W. Garnham tradukita de Leopold Elb tradukita de Joachim Gießner tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof tradukita de N. N. 01

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

I do not know what it

signifies. That I am so sorrow-

ful? A fable of old Times

so terrifies, Leaves my heart so

thoughtful.

Ne scias mi, kial

mi estas Malgaja en la

kor’. Antikva fabelo

restas Por ĉiam en mia

memor’.

Malgajon mi sentas en koro,

sed kial tia tim’? Legendo el pra-

tempa foro Vagadas tra mia

anim’.

Ne scias mi, kial subita malgaj’ en la koro naskiĝis; el tempo jam enterigita legendo al mi reviviĝis.

Ignoro, quid id sibi velit, Tristissimus cur sim, Antiqui aevi fabellam Cur saepe volverim.

The air is cool and it

darkens, And calmly flows the

Rhine; The summit of

the mountain hearkens

In evening sunshine line.

Vespero jam ek-

malheliĝas, Fluadas la Rejn’

en trankvil’, La supro de

l’ monto lumiĝas

En vespersuna bril’.

Jam fluas la Rejn’ en malhelo,

kaj malvarmetas

l’ aer’. Sed brilas la

mont’ en orbelo

pro suna lum’ de l’ vesper’.

Jam malvarmetiĝas l’ aero, la Rejno mallaŭte babilas, per oro de l’sun’ en vespero la supro de l’ monto rebrilas.

Vesperascit et frigescit, Et Rhenus leniter it, Cacumen montis lucescit, Dum Phoebus occidit.

The most beautiful

Maiden entrances Above wonderfully

there, Her beautiful golden

attire glances, She combs her golden

hair.

Belega knabino

jen tronas Kun ora juve-

lar’, La belan vi-

zaĝon kronas Mirinde la ora

harar’.

Jen supre kabino

provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco al-

logas kaj ŝia ora ha-

rar’.

Plej belan knabinon mi vidas: en ora ornamo brilante, sur supro de l’ monto ŝi sidas,

la harojn mistere kombante.

Sedet in summo montis Virgo pulcherrima, Auro nitet gemma frontis, Se pectit auricoma.

…  …  …  …  …

2/3

With golden comb so

lustrous, And thereby a song

sings, It has a tone so won-

drous, That powerful melo-

dy rings.

Ŝi uzas kombilon

el oro Kaj dume kan-

tas ŝi. Mirige tuŝas al

koro Sorĉiga la melo-

di’.

Ŝi kombas ĝin, kantas sorĉige, sirene kantas ŝi per neimagebla, mirige potenca melodi’.

La oran kombilon ŝi movas kaj kantas tra l’ pura aero, kaj forto mirinda sin trovas en tiu ĉi kant’ de l’vespero.

Aureolo pectine pectit, Carmen canens procul, Mirandum

id habet modum Nec non virilem simul.

The shipper in the

little ship It effects with woe

sad might; He does not see the

rocky slip, He only regards drea-

ded height.

Kaj sopiregon

eksentas Ŝipisto dum sia

vetur’; Rifaron li ne

priatentas, Al monto rigar-

das li nur.

Ŝipiston en eta boato Turmentas koremoci’. Ne ĝenas lin rifokaskado, rigardas nur supren al ŝi!

Ŝipet’ iras sur la rivero, ŝipisto ektremis de l’ kanto, kaj blinda por ĉiu danĝero rigardas li al la kantanto.

In cymba navitam mille Angores feri tenent, Non videt scopulos ille, Ocli non si sursum vident.

I believe the turbu-

lent waves Swallow the last

shipper and boat; She with her singing

craves All to visit her magic

moat.

Mi kredas, ke dronos finfine

Ŝipisto kun sia

boat’, Kaj tion kaŭzis

feine La Loreleja kan-

tad’.

Ĝis tiras kun si al Rejn-fundo la ondoj lin kun boat’. Nun kuŝas li en la profundo pro Loreleja kan-

tad’.

Ha, baldaŭ ŝipisto la bela

perdiĝis sub l’ akvoturnado; ĝin Lorelej’ faris kruela, per sia mirinda kantado.

Opinor undas devorare Nautam cum navicula, Effecit solo canendo Lurleia id dea.

…  …  …  …  …

3/3

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LE-GENDS OF THE RHI-NE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poemtraduko aperis en la kant-kolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, retadreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun ĉi tradukversion mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)