1/3

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,

Heinrich Heine,

The Lorelei Lorelej’ Lurleia The Lorelei Die Lorelei

tradukita de L. W. Garnham tradukita de Leopold Elb tradukita de N. N. 01 tradukita de Mark Twain

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

An ancient legend of the Rhine

I do not know what

it signifies. That I am so sor-

rowful? A fable of old Ti-

mes so terrifies, Leaves my heart so

thoughtful.

Ne scias mi, ki-

al mi estas Malgaja en la

kor’. Antikva fabelo

restas Por ĉiam

en mia memor’.

Ignoro, quid id sibi velit, Tristissimus cur sim, Antiqui aevi fabellam Cur saepe volverim.

I cannot divine what it meaneth, This haunting nameless pain: A tale of the bygone ages Keeps brooding through my brain:

Ich weiß nicht, was soll es bedeuten,

daß ich so traurig

bin; ein Märchen aus alten Zeiten, das kommt mir nicht aus dem Sinn.

The air is cool and

it darkens, And calmly flows

the Rhine; The summit of the

mountain hearkens

In evening sunshine line.

Vespero jam ekmalheliĝas,

Fluadas la Rejn’ en trankvil’,

La supro de l’ monto lumiĝas

En vespersuna bril’.

Vesperascit et frigescit, Et Rhenus leniter it, Cacumen montis lucescit, Dum Phoebus occidit.

The faint air cools in the gloaming, And peaceful flows the Rhine, The thirsty summits are drinking

The sunset’s flooding wine; Die Luft ist kühl und es dunkelt, und ruhig fließt der Rhein; der Gipfel des Berges funkelt im Abendsonnenschein.

…  …  …  …  …

2/3

The most beautiful Maiden entrances

Above wonderfully

there, Her beautiful gol-

den attire glances,

She combs her golden hair.

Belega knabino

jen tronas Kun ora juve-

lar’, La belan vi-

zaĝon kronas

Mirinde la ora harar’.

Sedet in sum-

mo montis Virgo pulcher-

rima, Auro nitet

gemma frontis,

Se pectit auricoma.

The loveliest maiden is sitting High-throned in yon blue air, Her golden jewels are shining, She combs her golden hair; Die schönste Jungfrau sitzet dort oben wunder-

bar, ihr goldnes Geschmeide blitzet, sie kämmt ihr goldenes Haar.

With golden comb

so lustrous, And thereby a song

sings, It has a tone so

wondrous, That powerful me-

lody rings.

Ŝi uzas kombi-

lon el oro Kaj dume kan-

tas ŝi. Mirige tuŝas al

koro Sorĉiga la me-

lodi’.

Aureolo pecti-

ne pectit, Carmen

canens procul,

Mirandum id habet modum

Nec non virilem simul.

She combs with comb that is golden, And sings a weird

refrain That steeps in a deadly enchantment The listener’s ravished brain:

Sie kämmt es mit goldenem Kamme, und singt ein Lied

dabei; das hat eine wundersame, gewaltige Melodei.

The shipper in the

little ship It effects with woe

sad might; He does not see the

rocky slip, He only regards

dreaded height.

Kaj sopiregon

eksentas Ŝipisto dum sia

vetur’; Rifaron li ne

priatentas, Al monto rigar-

das li nur.

In cymba navitam mille

Angores feri

tenent, Non videt sco-

pulos ille, Ocli non si

sursum vident.

The doomed in his drifting shallop, Is tranced with the sad sweet tone, He sees not the yawing breakers, He sees but the maid alone:

Den Schiffer im kleinen Schiffe ergreift es mit wildem Weh; er schaut nicht die Felsenriffe, er schaut nur hinauf in die Höh.

I believe the turbu-

lent waves Swallow the last

shipper and boat;

She with her sin-

ging craves All to visit her ma-

gic moat.

Mi kredas, ke dronos finfine

Ŝipisto kun sia

boat’, Kaj tion kaŭzis

feine La Loreleja

kantad’.

Opinor undas

devorare Nautam cum

navicula, Effecit solo ca-

nendo Lurleia id dea.

The pitiless billwos engulf him!- So perish sailor and bark; And this, with her baleful singing, Is the Lorelei’s gruesome work.

Ich glaube, die Wellen verschlingen am Ende Schiffer und Kahn; und das hat mit ihrem Singen die Lorelei getan.

…  …  …  …  …

3/3

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_ lorelei-notenblatt_ 300493. html .