1/5

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,

Heinrich Heine,

Lurleia Lorelejo The Lorelei [Ne scias mi, kio okazis] Lorelay Lorelej  Lorelej’ The Lorelei

tradukita de N. N. 01 tradukita de Joachim Gießner tradukita de Mark Twain tradukita de Paul Gottfried Christaller tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof tradukita de Leopold Elb tradukita de L. W. Garnham

An ancient legend of the Rhine El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

Ignoro, quid id

sibi velit, Tristissimus

cur sim, Antiqui aevi

fabellam Cur saepe vol-

verim.

Malgajon mi sentas en koro,

sed kial tia

tim’? Legendo el pra-

tempa foro Vagadas tra mia

anim’.

I cannot divine what it meaneth,

This haunting na-

meless pain: A tale of the bygone

ages Keeps brooding

through my brain:

Ne scias mi, kio

okazis al mia tristema

kor’: Antikva legendo

min kaptis, ne cedas el mia

memor’.

Min kaptas malgaj’ en la koro,

pro kio tia trist’? Fabel’ el antikva

foro ne lasas de mi kun persist’.

Ne scias mi, kial subita malgaj’ en la koro naskiĝis; el tempo jam enterigita legendo al mi reviviĝis.

Ne scias mi, kial mi estas Malgaja en la kor’. Antikva fabelo restas Por ĉiam en mia memor’.

I do not know what it signifies. That I am so sor-

rowful? A fable of old Times so terrifies, Leaves my heart so thoughtful.

…  …  …  …  …  …  …  …

2/5

Vesperascit et

frigescit, Et Rhenus le-

niter it, Cacumen

montis lucescit,

Dum Phoebus occidit.

Jam fluas la Rejn’ en malhelo,

kaj malvarmetas l’ aer’.

Sed brilas la mont’ en orbelo

pro suna lum’ de l’ vesper’.

The faint air cools

in the gloaming, And peaceful flows

the Rhine, The thirsty sum-

mits are drinking

The sunset’s flooding wine; La Rejno flua-

das trankvile

murmuras kiel

mister’, la supron

ŝtonegan orumas

sunbriloj de la vesper’.

Aere fridetas,

trankvilas, malhelas jam la

Rejn’. La monto sur-

pinte brilas vespere en rava

scen’.

Jam malvarme-

tiĝas l’ aero, la Rejno mal-

laŭte babilas,

per oro de l’sun’

en vespero la supro de l’

monto rebrilas.

Vespero jam ekmalheliĝas, Fluadas la Rejn’ en trankvil’, La supro de l’ monto lumiĝas En vespersuna bril’.

The air is cool and it darkens, And calmly flows the Rhine; The summit of the mountain hearkens

In evening sunshine line.

Sedet in sum-

mo montis Virgo pulcher-

rima, Auro nitet

gemma frontis,

Se pectit auricoma.

Jen supre kabi-

no provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco al-

logas kaj ŝia ora ha-

rar’.

The loveliest mai-

den is sitting High-throned in

yon blue air, Her golden jewels

are shining, She combs her gol-

den hair; Plej bela virgino

jen sidas mirinda sur la

montet’ kaj ŝia oraĵo ra-

dias, ^{4} ŝi logas kiel ma-

gnet’.

Tre ĉarma feino

sidas, jen supre por

ador’; la ora ornamo ri-

das; ŝi kombas haro-

jn el or’.

Plej belan knabinon mi vidas:

en ora ornamo

brilante, sur supro de l’

monto ŝi sidas,

la harojn mistere kombante.

Belega knabino jen tronas Kun ora juvelar’, La belan vizaĝon kronas Mirinde la ora harar’.

The most beautiful Maiden entrances

Above wonderfully

there, Her beautiful golden attire glances, She combs her golden hair.

…  …  …  …  …  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

3/5

Aureolo pecti-

ne pectit, Carmen ca-

nens procul,

Mirandum id habet modum

Nec non virilem simul.

Ŝi kombas ĝin, kantas sorĉige, sirene kantas ŝi per neimagebla, mirige potenca melo-

di’.

She combs with comb that is golden,

And sings a weird

refrain That steeps in a deadly enchantment

The listener’s ravished brain:

Ŝi kombas la oran hararon abundan per ora kombil’, kantante misteran lidon,

5

ravantan kiel sunbril’.

Ŝi kombas per ora kombilo kaj kantas kun pasi’; mirigas min la elbrilo kaj forto de l’ melodi’.

La oran kombilon ŝi movas kaj kantas tra l’ pura aero, kaj forto mirinda sin trovas en tiu ĉi kant’ de l’vespero.

Ŝi uzas kombilon el oro Kaj dume kantas ŝi. Mirige tuŝas al koro Sorĉiga la melo-

di’.

With golden comb so lustrous, And thereby a song

sings, It has a tone so won-

drous, That powerful melody rings.

In cymba na-

vitam mille Angores feri

tenent, Non videt sco-

pulos ille, Ocli non si

sursum vident.

Ŝipiston en eta boato Turmentas koremoci’. Ne ĝenas lin rifo-kaskado, rigardas nur supren al ŝi!

The doomed in his drifting shallop, Is tranced with the sad sweet tone, He sees not the yawing breakers, He sees but the maid alone:

Ŝipisto en sia ŝipeto kaptiĝas per stranga dolor’, la rifon li tute ignoras. atentas nur ŝin kun fervor’.

Ŝipisto ŝipeton gvidas, lin kaptas ve’ de ekzalt’. Li ja la rifojn ne vidas’, li vidas nur supren sen halt’.

Ŝipet’ iras sur la rivero, ŝipisto ektremis de l’ kanto, kaj blinda por ĉiu danĝero rigardas li al la kantanto.

Kaj sopiregon eksentas Ŝipisto dum sia vetur’; Rifaron li ne priatentas, Al monto rigardas li nur.

The shipper in the little ship It effects with woe sad might; He does not see the rocky slip, He only regards dreaded height.

…  …  …  …  …  …  …  …

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

4/5

Opinor undas

devorare Nautam cum

navicula, Effecit solo ca-

nendo Lurleia id dea.

Ĝis tiras kun si al Rejnfundo

la ondoj lin kun

boat’. Nun kuŝas li en

la profundo pro Loreleja

kantad’.

The pitiless billwos engulf him!- So perish sailor and

bark; And this, with her baleful singing, Is the Lorelei’s gruesome work.

Mi kredas: la ondoj englutas ^{6} ŝipiston, ŝipeton je l’ fin’, kaj kulpa pri tio nur estas kantado de la virin’.

Mi kredas, ke ondoj tiras la ŝipon funden de l’ Rejn’; kaj tio de l’ kant’ eliras de Lorelajsiren’.

Ha, baldaŭ ŝipisto la bela perdiĝis sub l’ akvoturnado;

ĝin Lorelej’ faris kruela, per sia mirinda kantado.

Mi kredas, ke dronos finfine

Ŝipisto kun sia boat’, Kaj tion kaŭzis feine La Loreleja kantad’.

I believe the turbulent waves Swallow the last shipper and boat;

She with her singing

craves All to visit her magic moat.

…  …  …  …  …  …  …  …

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

5/5

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poemtraduko aperis en la kant-kolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, retadreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”. - Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_ Christaller , kun foto de li.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun ĉi tradukversion mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880

http://www.poezio.net/version?poem-id=2&version-id=179,1115,11,1116,564,565,71,14