1/3

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

Lurleia [Ne scias mi, kio okazis] The Lorelei Die Lorelei

Lorelejo

tradukita de N. N. 01 tradukita de Paul Gottfried Christaller tradukita de Mark Twain tradukita de Joachim Gießner

El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

An ancient legend of the Rhine

Ignoro, quid id sibi velit, Tristissimus cur sim, Antiqui aevi fabellam Cur saepe volverim.

Ne scias mi, kio okazis al mia tristema kor’: Antikva legendo min kap-

tis, ne cedas el mia memor’.

I cannot divine what it meaneth, This haunting nameless pain: A tale of the bygone ages Keeps brooding through my

brain:

Ich weiß nicht, was soll es bedeu-

ten, daß ich so traurig bin; ein Märchen aus alten Zeiten, das kommt mir nicht aus dem

Sinn.

Malgajon mi sentas en ko-

ro, sed kial tia tim’? Legendo el pratempa foro Vagadas tra mia anim’.

Vesperascit et frigescit, Et Rhenus leniter it, Cacumen montis luces-

cit, Dum Phoebus occidit.

La Rejno fluadas trankvile murmuras kiel mister’, la supron ŝtonegan orumas sunbriloj de la vesper’.

The faint air cools in the glo-

aming, And peaceful flows the Rhine, The thirsty summits are drin-

king The sunset’s flooding wine; Die Luft ist kühl und es dunkelt, und ruhig fließt der Rhein; der Gipfel des Berges funkelt im Abendsonnenschein.

Jam fluas la Rejn’ en mal-

helo, kaj malvarmetas l’ aer’. Sed brilas la mont’ en or-

belo pro suna lum’ de l’ vesper’.

Sedet in summo montis Virgo pulcherrima, Auro nitet gemma fron-

tis, Se pectit auricoma.

Plej bela virgino jen sidas mirinda sur la montet’ kaj ŝia oraĵo radias, ^{4} ŝi logas kiel magnet’.

The loveliest maiden is sitting High-throned in yon blue air, Her golden jewels are shining, She combs her golden hair; Die schönste Jungfrau sitzet dort oben wunderbar, ihr goldnes Geschmeide blitzet, sie kämmt ihr goldenes Haar.

Jen supre kabino provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allogas kaj ŝia ora harar’.

…  …  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

2/3

Aureolo pectine pectit, Carmen canens procul, Mirandum id habet mo-

dum Nec non virilem simul.

Ŝi kombas la oran hararon abundan per ora kombil’, kantante misteran lidon, ^{5} ravantan kiel sunbril’.

She combs with comb that is gol-

den, And sings a weird refrain That steeps in a deadly enchant-

ment The listener’s ravished brain:

Sie kämmt es mit goldenem

Kamme, und singt ein Lied dabei; das hat eine wundersame, gewaltige Melodei.

Ŝi kombas ĝin, kantas

sorĉige, sirene kantas ŝi per neimagebla, mirige potenca melodi’.

In cymba navitam mille Angores feri tenent, Non videt scopulos ille, Ocli non si sursum vi-

dent.

Ŝipisto en sia ŝipeto

kaptiĝas per stranga do-

lor’, la rifon li tute ignoras. atentas nur ŝin kun fervor’.

The doomed in his drifting shal-

lop, Is tranced with the sad sweet to-

ne, He sees not the yawing breakers, He sees but the maid alone:

Den Schiffer im kleinen Schiffe ergreift es mit wildem Weh; er schaut nicht die Felsenriffe, er schaut nur hinauf in die Höh.

Ŝipiston en eta boato Turmentas koremoci’. Ne ĝenas lin rifo-kaskado, rigardas nur supren al ŝi!

Opinor undas devorare Nautam cum navicula, Effecit solo canendo Lurleia id dea.

Mi kredas: la ondoj englu-

tas ^{6} ŝipiston, ŝipeton je l’ fin’, kaj kulpa pri tio nur estas kantado de la virin’.

The pitiless billwos engulf him!- So perish sailor and bark; And this, with her baleful sin-

ging, Is the Lorelei’s gruesome work.

Ich glaube, die Wellen verschlin-

gen am Ende Schiffer und Kahn; und das hat mit ihrem Singen die Lorelei getan.

Ĝis tiras kun si al Rejn-

fundo la ondoj lin kun boat’. Nun kuŝas li en la profundo pro Loreleja kantad’.

…  …  …  …  …

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

3/3

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”. - Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_Christaller , kun foto de li.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_lorelei-notenblatt_ 300493. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poem-traduko aperis en la kant-kolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, retadreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.