1/4

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,

Die Lorelei The Lorelei Lorelej  Lorelay [Ne scias mi, kio okazis]

tradukita de L. W. Garnham tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de Paul Gottfried Christaller

El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

Ich weiß nicht, was soll es bedeuten,

daß ich so traurig

bin; ein Märchen aus al-

ten Zeiten, das kommt mir

nicht aus dem Sinn.

I do not know what

it signifies. That I am so sor-

rowful? A fable of old Times

so terrifies, Leaves my heart so

thoughtful.

Ne scias mi, kial

subita malgaj’ en

la koro naskiĝis;

el tempo jam

enterigita legendo al mi

reviviĝis.

Min kaptas malgaj’ en la koro,

pro kio tia

trist’? Fabel’ el antikva

foro ne lasas de mi

kun persist’.

Ne scias mi, kio

okazis al mia tristema

kor’: Antikva legen-

do min kaptis,

ne cedas el mia memor’.

Die Luft ist kühl

und es dunkelt, und ruhig fließt der

Rhein; der Gipfel des Ber-

ges funkelt im Abendsonnen-

schein.

The air is cool and

it darkens, And calmly flows

the Rhine; The summit of the

mountain hearkens

In evening sunshine line.

Jam malvarme-

tiĝas l’ aero, la Rejno mal-

laŭte babilas,

per oro de l’sun’

en vespero la supro de l’

monto rebrilas.

Aere fridetas,

trankvilas, malhelas jam la

Rejn’. La monto sur-

pinte brilas vespere en rava

scen’.

La Rejno fluadas trankvile

murmuras kiel

mister’, la supron

ŝtonegan orumas

sunbriloj de la vesper’.

…  …  …  …  …

2/4

Die schönste Jung-

frau sitzet dort oben wunder-

bar, ihr goldnes Ge-

schmeide blitzet,

sie kämmt ihr goldenes Haar.

The most beautiful Maiden entrances

Above wonderfully

there, Her beautiful gol-

den attire glances,

She combs her golden hair.

Plej belan knabinon mi vidas: en ora ornamo brilante, sur supro de l’ monto ŝi sidas, la harojn mistere kombante.

Tre ĉarma feino sidas, jen supre por ador’; la ora ornamo ridas; ŝi kombas harojn el or’.

Plej bela virgino jen sidas mirinda sur la montet’ kaj ŝia oraĵo radias, ^{4} ŝi logas kiel magnet’.

Sie kämmt es mit goldenem Kamme,

und singt ein Lied

dabei; das hat eine wun-

dersame, gewaltige Melodei.

With golden comb

so lustrous, And thereby a song

sings, It has a tone so won-

drous, That powerful me-

lody rings.

La oran kombilon ŝi movas kaj kantas tra l’ pura aero, kaj forto mirinda sin trovas en tiu ĉi kant’ de l’vespero.

Ŝi kombas per ora kombilo kaj kantas kun pasi’; mirigas min la elbrilo kaj forto de l’ melodi’.

Ŝi kombas la oran hararon abundan per ora kombil’, kantante misteran lidon,

5

ravantan kiel sunbril’.

Den Schiffer im

kleinen Schiffe ergreift es mit wil-

dem Weh; er schaut nicht die

Felsenriffe, er schaut nur hin-

auf in die Höh.

The shipper in the

little ship It effects with woe

sad might; He does not see the

rocky slip, He only regards

dreaded height.

Ŝipet’ iras sur la rivero, ŝipisto ektremis de l’ kanto, kaj blinda por ĉiu danĝero rigardas li al la kantanto.

Ŝipisto ŝipeton gvidas, lin kaptas ve’ de ekzalt’. Li ja la rifojn ne vidas’, li vidas nur supren sen halt’.

Ŝipisto en sia ŝipeto kaptiĝas per stranga dolor’, la rifon li tute ignoras. atentas nur ŝin kun fervor’.

…  …  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

3/4

Ich glaube, die Wellen verschlingen

am Ende Schiffer

und Kahn; und das hat mit ih-

rem Singen die Lorelei getan.

I believe the turbu-

lent waves Swallow the last

shipper and boat;

She with her singing

craves All to visit her ma-

gic moat.

Ha, baldaŭ ŝipisto la bela perdiĝis sub l’ akvoturnado;

ĝin Lorelej’ faris kruela, per sia mirinda kantado.

Mi kredas, ke ondoj tiras la ŝipon funden de l’ Rejn’; kaj tio de l’ kant’ eliras de Lorelajsiren’.

Mi kredas: la ondoj englutas ^{6} ŝipiston,

ŝipeton je l’ fin’, kaj kulpa pri tio nur estas kantado de la virin’.

…  …  …  …  …

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

4/4

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_ lorelei-notenblatt_ 300493. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun ĉi tradukversion mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”. - Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_ Christaller , kun foto de li.

http://www.poezio.net/version?poem-id=2&version-id=2,14,565,564,1116