1/4

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

Die Lorelei Lurleia Lorelay The Lorelei [Ne scias mi, kio okazis]

Lorelejo

tradukita de N. N. 01 tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de L. W. Garnham tradukita de Paul Gottfried Christaller tradukita de Joachim Gießner

El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

Ich weiß nicht, was soll es

bedeuten, daß ich so traurig bin; ein Märchen aus alten Zei-

ten, das kommt mir nicht aus

dem Sinn.

Ignoro, quid id sibi

velit, Tristissimus cur sim, Antiqui aevi fabel-

lam Cur saepe volverim.

Min kaptas malgaj’ en

la koro, pro kio tia trist’? Fabel’ el antikva foro ne lasas de mi kun

persist’.

I do not know what it signi-

fies. That I am so sorrowful? A fable of old Times so ter-

rifies, Leaves my heart so

thoughtful.

Ne scias mi, kio okazis al mia tristema kor’: Antikva legendo min

kaptis, ne cedas el mia me-

mor’.

Malgajon mi sentas en

koro, sed kial tia tim’? Legendo el pratempa

foro Vagadas tra mia

anim’.

Die Luft ist kühl und es

dunkelt, und ruhig fließt der Rhein; der Gipfel des Berges fun-

kelt im Abendsonnenschein.

Vesperascit et frige-

scit, Et Rhenus leniter it, Cacumen montis lu-

cescit, Dum Phoebus occi-

dit.

Aere fridetas, trankvi-

las, malhelas jam la Rejn’. La monto surpinte bri-

las vespere en rava scen’.

The air is cool and it dar-

kens, And calmly flows the Rhi-

ne; The summit of the moun-

tain hearkens In evening sunshine line.

La Rejno fluadas

trankvile murmuras kiel mi-

ster’, la supron ŝtonegan

orumas sunbriloj de la ves-

per’.

Jam fluas la Rejn’ en

malhelo, kaj malvarmetas l’

aer’. Sed brilas la mont’ en

orbelo pro suna lum’ de l’

vesper’.

…  …  …  …  …  …

2/4

Die schönste Jungfrau sit-

zet dort oben wunderbar, ihr goldnes Geschmeide

blitzet, sie kämmt ihr goldenes

Haar.

Sedet in summo

montis Virgo pulcherrima, Auro nitet gemma

frontis, Se pectit auricoma.

Tre ĉarma feino sidas, jen supre por ador’; la ora ornamo ridas; ŝi kombas harojn el

or’.

The most beautiful Maiden

entrances Above wonderfully there, Her beautiful golden attire

glances, She combs her golden hair.

Plej bela virgino jen

sidas mirinda sur la montet’ kaj ŝia oraĵo radias, ^{4} ŝi logas kiel magnet’.

Jen supre kabino pro-

vokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allogas kaj ŝia ora harar’.

Sie kämmt es mit golde-

nem Kamme, und singt ein Lied dabei; das hat eine wundersame, gewaltige Melodei.

Aureolo pectine pec-

tit, Carmen canens pro-

cul, Mirandum id habet

modum Nec non virilem si-

mul.

Ŝi kombas per ora

kombilo kaj kantas kun pasi’; mirigas min la elbrilo kaj forto de l’ melodi’.

With golden comb so lu-

strous, And thereby a song sings, It has a tone so wondrous, That powerful melody

rings.

Ŝi kombas la oran ha-

raron abundan per ora kom-

bil’, kantante misteran li-

don, ^{5} ravantan kiel sunbril’.

Ŝi kombas ĝin, kantas

sorĉige, sirene kantas ŝi per neimagebla, miri-

ge potenca melodi’.

Den Schiffer im kleinen

Schiffe ergreift es mit wildem

Weh; er schaut nicht die Felsen-

riffe, er schaut nur hinauf in die

Höh.

In cymba navitam

mille Angores feri tenent, Non videt scopulos

ille, Ocli non si sursum

vident.

Ŝipisto ŝipeton gvidas, lin kaptas ve’ de ek-

zalt’. Li ja la rifojn ne vi-

das’, li vidas nur supren sen

halt’.

The shipper in the little

ship It effects with woe sad

might; He does not see the rocky

slip, He only regards dreaded

height.

Ŝipisto en sia ŝipeto kaptiĝas per stranga

dolor’, la rifon li tute ignoras. atentas nur ŝin kun

fervor’.

Ŝipiston en eta boato Turmentas koremoci’. Ne ĝenas lin rifo-

kaskado, rigardas nur supren al

ŝi!

…  …  …  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

3/4

Ich glaube, die Wellen ver-

schlingen am Ende Schiffer und

Kahn; und das hat mit ihrem Sin-

gen die Lorelei getan.

Opinor undas de-

vorare Nautam cum navi-

cula, Effecit solo canendo Lurleia id dea.

Mi kredas, ke ondoj ti-

ras la ŝipon funden de l’

Rejn’; kaj tio de l’ kant’ eliras de Lorelaj-siren’.

I believe the turbulent wa-

ves Swallow the last shipper

and boat; She with her singing craves All to visit her magic moat.

Mi kredas: la ondoj englutas ^{6} ŝipiston, ŝipeton je l’

fin’, kaj kulpa pri tio nur

estas kantado de la virin’.

Ĝis tiras kun si al Rejn-fundo la ondoj lin kun boat’. Nun kuŝas li en la pro-

fundo pro Loreleja kantad’.

…  …  …  …  …  …

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

4/4

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_lorelei-notenblatt_ 300493. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”. - Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_ Christaller , kun foto de li.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poem-traduko aperis en la kantkolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, ret-adreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro

30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

http://www.poezio.net/version?poem-id=2&version-id=2,179,564,14,1116,1115