1/5

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,

Die Lorelei Lorelej’ The Lorelei Lorelej  Lorelay Lurleia [Ne scias mi, kio okazis] Lorelejo

tradukita de Leopold Elb tradukita de L. W. Garnham tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de N. N. 01 tradukita de Paul Gottfried Christaller tradukita de Joachim Gießner

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

Ich weiß nicht, was soll es bedeuten,

daß ich so traurig

bin; ein Märchen aus al-

ten Zeiten, das kommt mir

nicht aus dem Sinn.

Ne scias mi, ki-

al mi estas Malgaja en la

kor’. Antikva fabelo

restas Por ĉiam en

mia memor’.

I do not know what

it signifies. That I am so sor-

rowful? A fable of old Times

so terrifies, Leaves my heart so

thoughtful.

Ne scias mi, kial

subita malgaj’ en

la koro naskiĝis;

el tempo jam

enterigita legendo al mi

reviviĝis.

Min kaptas malgaj’ en la koro,

pro kio tia trist’? Fabel’ el antikva

foro ne lasas de mi kun persist’.

Ignoro, quid id sibi velit, Tristissimus cur sim, Antiqui aevi fabellam Cur saepe volverim.

Ne scias mi, kio okazis al mia tristema kor’: Antikva legendo min kaptis, ne cedas el mia memor’.

Malgajon mi sentas en koro, sed kial tia tim’? Legendo el pratempa foro Vagadas tra mia anim’.

…  …  …  …  …  …  …  …

2/5

Die Luft ist kühl

und es dunkelt, und ruhig fließt der

Rhein; der Gipfel des Ber-

ges funkelt im Abendsonnen-

schein.

Vespero jam ek-

malheliĝas, Fluadas la Re-

jn’ en trankvil’,

La supro de l’ monto lumiĝas

En vespersuna bril’.

The air is cool and it

darkens, And calmly flows

the Rhine; The summit of the

mountain hearkens

In evening sunshine line.

Jam malvarme-

tiĝas l’ aero, la Rejno mal-

laŭte babilas,

per oro de l’sun’

en vespero la supro de l’

monto rebrilas.

Aere fridetas, trankvilas, malhelas jam la Rejn’. La monto surpinte brilas vespere en rava scen’.

Vesperascit et frigescit, Et Rhenus leniter it, Cacumen montis lucescit, Dum Phoebus occidit.

La Rejno fluadas trankvile

murmuras kiel mister’, la supron ŝtonegan orumas sunbriloj de la vesper’.

Jam fluas la Rejn’ en malhelo,

kaj malvarmetas l’ aer’. Sed brilas la mont’ en orbelo pro suna lum’ de l’ vesper’.

Die schönste Jung-

frau sitzet dort oben wunder-

bar, ihr goldnes Ge-

schmeide blitzet,

sie kämmt ihr goldenes Haar.

Belega knabino

jen tronas Kun ora juve-

lar’, La belan

vizaĝon kronas

Mirinde la ora harar’.

The most beautiful Maiden entrances

Above wonderfully

there, Her beautiful golden

attire glances, She combs her gol-

den hair.

Plej belan knabinon mi vidas:

en ora ornamo

brilante, sur supro de l’

monto ŝi sidas,

la harojn mistere kombante.

Tre ĉarma feino sidas, jen supre por ador’; la ora ornamo ri-

das; ŝi kombas harojn el or’.

Sedet in summo montis Virgo pulcherrima, Auro nitet gemma frontis, Se pectit auricoma.

Plej bela virgino jen sidas mirinda sur la montet’ kaj ŝia oraĵo radias, ^{4} ŝi logas kiel magnet’.

Jen supre kabino provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allogas kaj ŝia ora harar’.

…  …  …  …  …  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

3/5

Sie kämmt es mit goldenem Kamme,

und singt ein Lied

dabei; das hat eine wun-

dersame, gewaltige Melodei.

Ŝi uzas kombi-

lon el oro Kaj dume kan-

tas ŝi. Mirige tuŝas al

koro Sorĉiga la melo-

di’.

With golden comb

so lustrous, And thereby a song

sings, It has a tone so won-

drous, That powerful melo-

dy rings.

La oran kombi-

lon ŝi movas kaj kantas tra l’

pura aero, kaj forto mirin-

da sin trovas en tiu ĉi kant’

de l’vespero.

Ŝi kombas per

ora kombilo kaj kantas kun

pasi’; mirigas min la

elbrilo kaj forto de l’

melodi’.

Aureolo pecti-

ne pectit, Carmen ca-

nens procul,

Mirandum id habet modum

Nec non virilem simul.

Ŝi kombas la oran hararon abundan per ora kombil’, kantante misteran lidon,

5

ravantan kiel sunbril’.

Ŝi kombas ĝin, kantas sorĉige, sirene kantas ŝi per neimagebla, mirige potenca melo-

di’.

Den Schiffer im

kleinen Schiffe ergreift es mit wil-

dem Weh; er schaut nicht die

Felsenriffe, er schaut nur hin-

auf in die Höh.

Kaj sopiregon

eksentas Ŝipisto dum sia

vetur’; Rifaron li ne

priatentas, Al monto rigar-

das li nur.

The shipper in the

little ship It effects with woe

sad might; He does not see the

rocky slip, He only regards

dreaded height.

Ŝipet’ iras sur la

rivero, ŝipisto ektremis

de l’ kanto, kaj blinda por

ĉiu danĝero rigardas li al la

kantanto.

Ŝipisto ŝipeton

gvidas, lin kaptas ve’ de

ekzalt’. Li ja la rifojn ne

vidas’, li vidas nur

supren sen halt’.

In cymba na-

vitam mille Angores feri

tenent, Non videt sco-

pulos ille, Ocli non si

sursum vident.

Ŝipisto en sia ŝipeto kaptiĝas per stranga dolor’, la rifon li tute ignoras. atentas nur ŝin kun fervor’.

Ŝipiston en eta boato Turmentas koremoci’. Ne ĝenas lin rifo-kaskado, rigardas nur supren al ŝi!

…  …  …  …  …  …  …  …

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

4/5

Ich glaube, die Wel-

len verschlingen am Ende Schiffer

und Kahn; und das hat mit ih-

rem Singen die Lorelei getan.

Mi kredas, ke dronos finfine

Ŝipisto kun sia

boat’, Kaj tion kaŭzis

feine La Loreleja

kantad’.

I believe the turbulent waves Swallow the last shipper and boat;

She with her singing

craves All to visit her magic moat.

Ha, baldaŭ ŝipisto la bela perdiĝis sub l’ akvoturnado;

ĝin Lorelej’ faris kruela, per sia mirinda kantado.

Mi kredas, ke ondoj tiras la ŝipon funden de l’ Rejn’; kaj tio de l’ kant’ eliras de Lorelajsiren’.

Opinor undas devorare Nautam cum navicula, Effecit solo canendo Lurleia id dea.

Mi kredas: la ondoj englutas ^{6} ŝipiston, ŝipeton je l’ fin’, kaj kulpa pri tio nur estas kantado de la virin’.

Ĝis tiras kun si al Rejnfundo la ondoj lin kun boat’. Nun kuŝas li en la profundo pro Loreleja kantad’.

…  …  …  …  …  …  …  …

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

5/5

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_ lorelei-notenblatt_ 300493. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun ĉi tradukversion mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”. - Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_ Christaller , kun foto de li.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poemtraduko aperis en la kant-kolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, retadreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

http://www.poezio.net/version?poem-id=2&version-id=2,71,14,565,564,179,1116,1115